Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Bilans Dnia

„Stanowczy protest wobec działań MEN” dotyczących lekcji religii w szkołach

wtorek, 28 maj 2024 09:41 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. S. Piekielnik / Radio Plus Radom
ks. Stanisław Piekielnik

O obecnej sytuacji lekcjach religii w szkołach, działaniach MEN mających na celu zmiany w zasadach organizacji tych lekcji i Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych mówią Goście „Bilansu Dnia” - ks. Mariusz Chamerski z Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii oraz p. Monika Drążyk, nauczyciel religii w II Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu i doradca metodyczny ds. religii w radomskim MSCDN.

 

„Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii. Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.” – napisali w oświadczeniu dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych, którzy od 21 do 23 maja br. obradowali w Stegnie pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Pełny tekst Oświadczenia dostępny jest na stronie www.episkopat.pl :

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Listy w tej sprawie należy wysyłać do Ministerstwa na adres: kancelaria@men.gov.pl.