Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Bilans Dnia

Diecezja radomska: ruszają szkolenia dla księży w związku z „ustawą Kamilka”

poniedziałek, 17 czerwca 2024 17:16 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczynają się szkolenia dotyczące wdrożenia standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w parafiach diecezji radomskiej i placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne. Dekret w tej sprawie wydał biskup Marek Solarczyk. Na jego mocy wszyscy księża proboszczowie i administratorzy mają obowiązek udziału w jednym z trzech zaplanowanych szkoleń w tym zakresie. Rozmawialiśmy o tym z ks. dr. Grzegorzem Zielińskim, profesorem Uniwersytetu Radomskiego i Wikariuszem Sądowym Diecezji Radomskiej, który był gościem Bilansu Dnia.

Ks. Zieliński zwrócił uwagę, że w związku z wejściem w życie w dniu 15 lutego 2024 roku ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (zwanej też „ustawą Kamilka”) i modyfikacją szeregu obowiązujących w Polsce przepisów, zostały nałożone na liczne podmioty nowe obowiązki w zakresie ochrony małoletnich. Jednym z tych obowiązków jest wprowadzenie do dnia 15 sierpnia 2024 roku tzw. standardów ochrony małoletnich, które dotyczą także kościelnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych. Dlatego też – jak wyjaśnił ks. Zieliński – biskup radomskim zarządził, że wszyscy proboszczowie i administratorzy w diecezji radomskiej, mają obowiązek udziału w jednym szkoleniu dotyczącym wdrożenia standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w parafiach diecezji i placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne oraz obowiązek wprowadzenia standardów ochrony w ustawowym terminie.

Szkolenia odbędą się w trzech terminach w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu: 20 i 26 czerwca, oraz 8 lipca. Wszystkie szkolenia rozpoczną się o godz. 10.00. W trakcie szkoleń otrzymają księża opracowane standardy oraz dokumenty zawierające wszystkie dane i wskazówki potrzebne do zastosowania standardów w parafiach i w razie potrzeby w poszczególnych typach placówek prowadzonych przez Kościół.

- Standardy ochrony będą dostępne w każdej parafii i placówce kościelnej. Będą musiały być umieszczone na stronie internetowej i gablotach. Wszystko po to, aby dobro dziecka było uznane za najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko ludzie Kościoła przyjmują ten ustawowy wymóg ich ochrony, ale przede wszystkim mamy świadomość moralnej odpowiedzialności za ich ochronę, za zapewnienie bezpieczeństwa, stworzenie przyjaznego dla nich środowiska, gdzie będą doceniane i szanowane. Standardy są krokiem milowym w ochronie dzieci, nie tylko strukturach państwowych ale i kościelnych – powiedział ks. Grzegorz Zieliński, z którym rozmawiał Radosław Mizera: