Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Skutki nawałnic w obiektach sakralnych

środa, 22 lipca 2015 18:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Nawałnice, które przeszły w sobotę i niedzielę w regionie radomskim, wyrządziły szkody w obiektach sakralnych - informuje Kuria Diecezji Radomskiej. Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Urzędu Miejskiego w Radomiu ostrzega mieszkańców, że 22 i 23 lipca na terenie Radomia mogą wystąpić burze z opadami deszczu oraz porywami wiatru do 75 km/h.
Jak informuje ks. Szymon Pikus, ekonom diecezji, w Wyższym Seminarium Duchownym przewrócone i złamane drzewa zniszczyły bramę wjazdową oraz kilka przęseł płotu. - Na szczęście obyło sie bez większych szkód w związku z trwającym remontem zewnętrznych ścian budynku seminarium - mówi ks. Pikus. Najpoważniejszą szkodę stanowi zerwanie dachu na budynku plebanii w parafii Dąbrówka Nagórna, gdzie oprócz więźby dachowej i poszycia, zniszczone zostały także kominy. Ksiądz proboszcz Wiesław Zawada, za radą architektów, rozważa możliwość przebudowy budynku.

Mniejsze uszkodzenia dachów kościołów odnotowano w parafiach: Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, Skrzyńsko i Wsola. Ponadto w parafiach: Jedlińsk, Paradyż, Rajec, Wysokie Koło, doszło do szkód przepięciowych, spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. W ich wyniku, uszkodzone zostały urządzenia elektroniczne (wzmacniacz i nagłośnienie, rzutnik, wyświetlacz LED, zasilanie dzwonów).

W Jedlińsku i Seminarium Duchownym doszło też do uszkodzenia okien i szyb. Szkody są niezwłocznie zgłaszane do ubezpieczyciela. Księża natomiast, proszeni są o należyte zabezpieczanie obiektów kościelnych oraz całkowite wyłączanie elektroniki w kościołach i plebaniach, celem uniknięcia powstania kolejnych szkód. Po przejściu burz, deszczu nawalnego czy bardzo silnych wiatrów, powinni zaś sprawdzić, czy nie doszło do strat w obiektach parafialnych.