Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Patron młodzieży w Radomiu

wtorek, 17 września 2013 15:59 / Autor:

Relikwie patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki trafią do kościoła św. Stefana na radomskim Idalinie.

 - Chcielibyśmy przywrócić bliskość i znaczenie św. Stanisława Kostki młodym, bo młodzież bardzo potrzebuje takich patronów, bardzo odważnych i dzielnych, stawiających sobie wyzwania, a jednocześnie bardzo pobożnych, bardzo gorliwych, kochających Pana Boga i Matkę Najświętszą - mówi proboszcz parafii św. Stefana, ks. Andrzej Jędrzejewski.

 

Uroczyste wprowadzenie relikwii odbędzie się w Święto Św. Stanisława Kostki, czyli 18 września. Rozpocznie je Msza Św. o godz. 18. Po Eucharystii koncert dadzą Młodzi z Winkiem. Natomiast młodzież pod kierunkiem ks. Marka Pruszkowskiego wystawi spektakl na podstawie dramatu Romana Brandstaettera "Powrót syna marnotrawnego".

W kościele św. Stefana czczone są już relikwie bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie na Mazowszu w końcu grudnia 1550 roku. Wychowany w atmosferze religijnej, odznaczał się głęboką pobożnością. Razem z bratem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Cudownie uzdrowiony z ciężkiej choroby przez Matkę Najświętszą, postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Opuścił więc potajemnie Wiedeń w roku 1567 roku i przez Dylingę udał się do Rzymu, gdzie został przyjęty do nowicjatu przez św. Franciszka Borgiasza. Zmarł w Rzymie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1568 roku w opinii świętości. Został zaliczony w poczet świętych przez papieża Benedykta XIII w roku 1726.