Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy
Dziś jest: 22 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Zjazd Gnieźnieński w Białobrzegach

poniedziałek, 16 maj 2016 12:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Prelegenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, UKSW i KUL wezmą udział w forum dialogu między różnymi kręgami kulturowymi, wyznaniami i religiami. Spotkanie "Nasz Zjazd Gnieźnieński" odbędzie się w dniach 18-20 maja w Białobrzegach koło Radomia. Wspólnym mianownikiem wszystkich spotkań będzie modlitwa trzech tradycji religijnych: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej.

Spotkanie zostanie zainaugurowane wystąpieniem Piotr Grygucia z Zakładu Historii Polski Średniowiecznej z UJ, który wygłosi wykład: "966 - Początek drogi ku chrześcijaństwu". Z kolei historyk ks. Rafał Piekarski z WSD w Radomiu powie o religiach i wyznaniach w Polsce dziś. Wieczorem zaplanowano modlitwę przy pomniku św. Jana Pawła II. W programie Apelu 1050-Lecia będzie Bogurodzica, Liturgia Słowa i koncert chóru szkolnego PSP Białobrzegi.

19 maja odbędzie się wystąpienie ks. prof. Witolda Kaweckiego z UKSW nt. "Wiara w Chrystusa źródłem kultury polskiej". Wieczorem w kościele Świętej Trójcy zaplanowano koncert pieśni i piosenek tradycji żydowskiej w wykonaniu grupy muzycznej z parafii św. Wojciecha z Góry Puławskiej.

Natomaist 20 maja prof. Maciej Mϋnnich z KUL przedstawi temat: "Stary Testament a religie starożytnego Bliskiego Wschodu". Wieczorem w kościele odbędzie się koncert w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos z Lublina pod dyr. Borysa Somerschafa.

Wszystkie wystąpienia zaproszonych gości będą odbywać się w hali sportowej przy ulicy Reymonta. Początek zawsze o 10.00.

Patronat honorowy objęli: starosta powiatu białobrzeskiego Andrzej Oziębło, burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi Adam Bolek. Organizatorami są: proboszcz parafii Świętej Trójcy w Białobrzegach ks. Artur Hejda i Rada Parafialna ds. Kultury.