Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kultura w wielu odsłonach

piątek, 16 września 2016 08:54 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Koncerty, projekcje filmów, promocje książek i wystawy przygotowali organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w dniach 2-9 października w Radomiu. Inauguracja nastąpi w kościele Matki Bożej Miłosierdzia o godzinie 18.00. Po liturgii odbędzie się koncert „Sine nomine” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej DIVERTIMENTO pod dyr. Adriana Hanke oraz absolwentów klasy śpiewu solowego Moniki Świostek: Weroniki Kober, Patrycji Wajs, Mileny Kusztal, Pauliny Rawa, Marii Sienkiewicz, Katarzyny Szary oraz Radosława Kustra – organy.

Poniedziałek 3 października 2016

Godzina 18.30 Kino Helios

Film „Jak Bóg da”, w reżyserii Edoardo Maria Falcone; pokaz premierowy w Radomiu; promocyjna cena biletu 12 zł; wprowadzenie poprowadzi Wojciech Sałek.

Film to komedia. – tak brzmi jedna z zapowiedzi filmu. „Tommaso to ceniony rzymski kardiochirurg. I zagorzały ateista. Wraz z żoną Carlą i dwójką dorosłych dzieci tworzą modelową, nowoczesną, mieszczańską rodzinę. Przynajmniej tak im się wydaje. Gdy ich syn zapowiada, że ma rodzinie coś ważnego do powiedzenia, ojciec jest przekonany, iż jego latorośl ma zamiar wyznać im, że jest gejem. Programowo brzydzący się dyskryminacją Tommaso jest dumny, że nadarza się okazja, by udowodnić sobie i całemu światu, jak otwartym i tolerancyjnym jest człowiekiem. W końcu przychodzi dzień "coming outu" i Andrea wyznaje: "Postanowiłem zostać... księdzem".

Tu kończy się tolerancja i otwartość ojca. Jego osobistym wrogiem staje się charyzmatyczny ksiądz Pietro, który zdaniem chirurga namieszał jego synowi w głowie. Tommaso przygotowuje iście szatański plan... .” http://www.filmweb.pl/film/Jak+B%C3%B3g+da-2014-733211/descs#.

Wtorek 4 października 2016 

Godzina 18.00 Oratorium Św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu

Wernisaż wystawy prac Zdzisławy Ludwiniak. Wernisaż poprowadzi Aleksander Olszewski. Autorka ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 2007 roku. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla II i III roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.  Prezentowała swoje obrazy i rysunki na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii. Jej twórczość w dziedzinie rysunku to świat fikcji oparty mocno na czerni i bieli i wywodzący się z realnego świata czarno-białego. Związana jest pracą kreującą działalność stowarzyszeń pozarządowych w lokalnym środowisku miasta i gminy Wołomin, z którego się wywodzi. 

O swojej twórczości mówi ze skromnością: Przedmiotem malowania może być sama malarska farba, jej gęstość i faktura. Dlatego też moje ostatnie płótna to płaszczyzny koloru. Nie są to jednak kołtuńskie odżegnywania od realizmu, jak zanotował Jan Cybis. Malowanie jest czymś takim, jak wykonywanie przedmiotu-bez treści. Obraz to treść, a jego kolor jest jego częścią. Praca nad obrazem to obserwowanie, czy obiekt nabiera oczekiwanej jakości. Artystka w swoich rysunkach i obrazach wyraża:...stopniowo pozbywam się formy. Treść i tak zostanie sformułowana. Każdy mój obraz w czasie procesu tworzenia, niesie ze sobą jakąś historię. Tworzą ją: błędy, decyzje, zmiany. Czasami wydaje się, że to samo płótno kreuje jego ostateczny wymiar. Wybiera dla siebie najlepszą drogę.

Czwartek 6 października 2016 

Godzina 12.00 Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska

Przegląd teatrów amatorskich:

1. Teatr "Scene" z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego - "Nowe szaty króla" na kanwie baśni Hansa Christiana Andersena. Opiekun grupy i reżyser - Wojciech Ługowski.

2. Scena II LO -  spektakl "Adam i Ewa" - na podst. tekstu Marka Twaina. Rzecz o rodzących się (trudnych) relacjach damsko - męskich w czasie stworzenia pierwszych ludzi w Raju. Opiekunka grupy teatralnej i reżyserka: Ewa Pawłowska. Reżyserką spektaklu i opiekunką grupy jest Sława Lorenc - Hanusz.

3. Teatr Poezji i Muzyki "U Radziwiłła" z Szydłowieckiego Centrum Kultury "Zamek". Spektakl "Dzień gniewu" na podst. tekstu Romana Brandstaettera. Przedstawienie wygrało tegoroczne XXI Zamkowe Spotkania Teatralne o laur "Złotego Gargulca". Reżyserką spektaklu i opiekunką grupy jest Sława Lorenc - Hanusz.

Godzina 18.00 Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska

Promocja książki pt: Żywot świętego Kazimierza królewica polskiego i książęca litewskiego w Wilnie roku 1606 przez Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza przełożony, oprac. Jan Okoń przy współpracy Katarzyny Gary i Jolanty Rzegockiej, Muzeum Historii Polski, Warszawa 2016.

Najstarszy spisany w języku polskim żywot św. Kazimierza Jagiellończyka, pióra Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza, powstał w 1606 roku, po czym zaginął bez śladu na kilkaset lat. Dzięki odnalezieniu w ostatnim czasie unikatowego egzemplarza tego tekstu czytelnicy mają dziś szansę poznać zagubiony dotąd utwór w starannym i przystępnym opracowaniu Jana Okonia przy współpracy Katarzyny Gary i Jolanty Rzegockiej. Publikujemy go razem z pozostałymi żywotami świętego: pierwszą biografią królewicza autorstwa legata papieskiego Zachariasza Ferreriego (1521), łacińskim dziełem Grzegorza Święcickiego (1604), służącym za podstawę przekładu Wołodkiewicza, a także powstałą niemal równolegle wersją Piotra Skargi (1610). Książka, bogato ilustrowana, wyróżnia się piękną szatą graficzną. 

Promocja odbędzie się z udziałem profesora Jana Okonia, dr hab. Dariusza Kupisza oraz pracowników Muzeum Historii Polski.

Piątek 7 października 2016 

Godzina 18.00 Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska

Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Henryka Sarny pt.: "Świątynie i kapliczki" z serii autorskiej "Moje podróże". Dzieła znanego radomskiego artysty przedstawiają obiekty sakralne zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Godzina 18.30 Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska

Promocja książki pt. Prawda i pamięć, oprac. Elżbieta Orzechowska, przedm. Zygmunt Zieliński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 2016.

Książka jest następnym po „Wojennym dzieciństwie” wydanym przez KUL w 2014 roku zbiorem wspomnień opracowanym przez panią Elżbietę Orzechowską. Jednym z bohaterów książki i autorem wspomnień jest autor wystawy „Świątynie i kapliczki” Henryk Sarna.

Godzina 19.30 Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska

Film "Uczta Babette", reż. Gabriel Axel, scenariusz na podstawie powieści Karen Blixen; przed filmem wprowadzenie Jakuba Mitka.

Film jest to jeden z ulubionych Papieża Franciszka, który w swoim nauczaniu powołuje się na chrześcijańską wymowę tego obrazu. Subtelne, pełne symbolicznych scen i wątków dzieło, które podkreśla wartość bezinteresownego daru i radości - podstaw miłości, która prowadzi do szczęścia.

Niedziela 9.października 2016

Godzina 18.00 katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu

Msza święta z okazji XVI Dnia Papieskiego. Msza zakończy również Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. W trakcie nastąpi liturgiczne wykonanie Mszy ku czci św. Andrzeja Boboli ks. Antoniego Chlondowskiego SDB (MISSA In Honorem S. Andreae Bobola; Części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, ks. Antoni Chlondowski Op. 73, oprac. instr. Tomasz Orkiszewski). Msza w wykonaniu Cameraty Lubelskiej pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego. Autorem mszy jest brat prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda.