Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Uśmiech Boga w słowie abpa Zimowskiego

niedziela, 09 lutego 2014 10:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Opieka nad chorymi jest uprzywilejowaną drogą dialogu wszystkich ludzi dobrej woli, a także świadectwem jedności w wierze - powiedział abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Biskup-senior diecezji radomskiej z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego przypomina, że "kiedy z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, wówczas niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w przeciwieństwa świata".

Abp Zygmunt Zimowski odwołując się do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny XXII Światowy Dzień Chorego przypomniał, że "choroba, nie jest tylko jedną z wielu negatywnych rzeczywistości, które Chrystus pokonał odkupieńczą śmiercią, jest częścią ludzkiego cierpienia, które On ogarnia, tak aby stało się narzędziem naszego zbawienia". Podkreślił, że "jeśli naprawdę chcemy, razem z Maryją, zjednoczyć się z Jej Synem, musimy oddać się służbie cierpiącym, aby, na ile to możliwe, ukoić ich ból". - Z Maryją, Matką łaski, jesteśmy w stanie ujrzeć w cierpiącym i potrzebującym samego Chrystusa i doświadczyć, że nasza troska wobec chorego, to czułość wobec cierpiącego Chrystusa - powiedział ksiądz arcybiskup dla radomskiego Gościa Niedzielnego.

Abp. Zimowski zachęca do praktykowania uczynków miłosiernych względem ciała i duszy. Mówi, że miłość jest prawdziwym i autentycznym dowodem otwarcia Kościoła wobec innych. Dodał, że życie, praca i opieka duszpasterska muszą pochodzić z inspiracji duchowej, w której centrum jest Chrystus.

Biskup-senior diecezji radomskiej zwrócił uwagę, że mniej widoczni są ci, którzy wybrali miłosierdzie przez modlitwę, jednak - jak mówił dalej - to oni są w stanie odnaleźć najgłębiej ukryte nieszczęście i cierpienie. Dodał, że zjednoczeni z miłosierdziem Bożym potrafią "czynić cuda miłości". - Spieszą z pomocą grzesznikom, wspierają wątpiących, opiekują się chorymi - to są uczynki miłosierdzia co do duszy - podkreślił hierarcha.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych podkreślił, że Kościół, wierny swej misji, którą jest przede wszystkim wspieranie wiernych, ofiaruje pomoc duchową, między innymi poprzez katolickie stowarzyszenia w zakresie opieki zdrowotnej, także tym, którzy zajmują się chorymi. Powiedział też, że opieka nad chorymi jest uprzywilejowaną drogą dialogu wszystkich ludzi dobrej woli, a także świadectwem jedności w wierze. - Cierpienie w pewnym sensie izoluje: bólu nie da się przekazać. Światło wiary czyni jednak z tego okazję do intensywnej wymiany międzyludzkiej: chory otwiera się na innych, których potrzebuje, a ci czują się zachęceni do całkowitego poświęcenia się jemu. Zadanie to nie należy tylko do pracowników służby zdrowia: w każdej rodzinie, wcześniej czy później, w różny sposób, choroba staje się obecna - podkreślił abp Zimowski.

Abp Zimowski podkreślił, że w czasie przeżywania Światowego Dnia Chorego zwracamy się szczególnie do Maryi, Matki Kościoła i Uzdrowienia Chorych, aby przez swoje wstawiennictwo pomagała wszystkim rodzinom dobrze wypełnić podwójną postawę, jaką narzuca choroba: chorego, który przyjmuje cierpienie jako okazję do identyfikacji z odkupieńczym cierpieniem Jezusa; członków rodziny i wszystkich tych, którzy wspierają i opiekują się chorym jako wezwanie do oddania wszystkich swoich sił czułej bliskości z ludźmi potrzebującymi i cierpiącymi. Dodał, że w takich sytuacjach każda chrześcijańska rodzina może stać się, z Maryją i na wzór Maryi, światłem ewangelizacji i gwiazdą nadziei dla ludzkości.

XXII Światowy Dzień Chorego będzie przebiegał pod hasłem: "Wiara i miłosierdzie: »My także winniśmy oddać życie za braci« (1J 3,16)". Dzień ten ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, przypada 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.