Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zakonnice bez granic

czwartek, 05 stycznia 2017 15:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Siostra Jacqueline Tshibangu w 1982 roku została pierwszą afrykańską karmelitanką. Dzisiaj pracuje w Kamerunie. Razem z siostrą Laetitią Hakizimana jest wdzięczna polskim misjonarzom, za ich wkład w dzieło ewangelizacji Afryki. W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Kościół w Polsce będzie obchodzić Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Tegoroczne hasło: "Idźcie i głoście... Z misjonarzami na peryferie świata" zwraca uwagę na misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię i dają świadectwo miłości chrześcijańskiej w dalekich krajach.

Pochodząca z Kongo s. Jacqueline Tshibangu w 1982 roku została pierwszą afrykańską karmelitanką. - Moi rodzice byli bardzo religijni. Często jeździłam z nimi na rekolekcje, które sami prowadzili. Powołanie zrodziło się po maturze. Często rozmawiałam z zakonnicami i zdecydowałam się wstąpić do karmelitanek - opowiadała zakonnica, która była gościem Radia Plus Radom.

Zwróciła też uwagę, że wioski, gdzie są misjonarze, szybciej się rozwijają. - Te miejscowości mają szkoły i szpitale. Nawet ludzie ubodzy dostrzegają, że można zmienić swoje życie. Dlatego doceniają misjonarzy. Znam wiele rodzin, które chcą, by ich dzieci głosiły Chrystusa - powiedziała karmelitanka.

Jacqueline Tshibangu jest wdzięczna polskim misjonarzom, wśród nich ks. Mirosławowi Bujakowi z diecezji radomskiej. - Dzięki ich wsparciu, mój ojciec ukończył studia, choć najpierw pracował na roli. Ja również od dziecka byłam u sióstr, uczyłam się w szkole biblijnej. Dzięki niej mogłam zdobyć wykształcenie - powiedziała zakonnica, która obecnie pracuje w Kamerunie.

Z kolei siostra Laetitia Hakizimana zanim wstąpiła do zakonu, przeczytała książkę o św. Teresie od Dzieciątka Jezus. - Kiedy poznałam życie wielu kongregacji zakonnych, Bóg dał mi łaskę wybrania karmelitanek - podkreśliła.

Informuje, że działalność zakonna na afrykańskim kontynencie jest bardzo ważna. - Tam gdzie mieszkamy, ludzie liczą nas. Pracujemy w szpitalach, przedszkolach i katechizujemy. Uczymy też młodzież, która nie skończyła szkół, aby miała zajęcie w życiu, aby mieli z czego żyć. Jesteśmy głównie w miejscowościach oddalonych od dużych miast. Tam ludzie muszą sami o sobie zadbać a my im w tym pomagamy - powiedziała karmelitanka. 

Zakonnica docenia działalność ośrodków misyjnych. - To ważna działalność afrykańskiego Kościoła. Misjonarze to przykłady ludzi, którzy oddali całych siebie, by głosić Chrystusa. Warunki nie są dla nich przyjazne i łatwe, ale są wśród nas - powiedziała s. Hakizimana. 

Afrykańskie karmelitanki są międzynarodowym zgromadzeniem zakonnym. Wśród nich są kobiety pochodzące Burundi, Konga, czy Rwandy. Niedługo dołączą do nich kobiety z Kamerunu. Karmelitanki w Kamerunie mają 7 nowicjuszek, 13 postulantek i 8 aspirantek.