Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ostatnia droga sióstr służek

czwartek, 23 lutego 2017 08:30 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystości pogrzebowe dwóch sióstr służek, które tragicznie zginęły w wypadku samochodowym, odbędą się w poniedziałek, 27 lutego w płockiej katedrze. Liturgii o godzinie 15.00 będzie przewodniczył bp Piotr Libera, ordynariusz płocki.

- Wszystkim, którzy w tych dniach jednoczą się z nami w bólu, modlitwie i niezawodnej nadziei, składam serdeczne podziękowanie za przekazywane wyrazy bliskości i otuchy a najbardziej za tak wiele płynącej z różnych stron modlitwy o dar nieba dla naszych drogich sióstr Edyty i Teresy - powiedziała siostra Mirosława Grunt, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Mariówce koło Przysuchy.

- W przeżyciu ogromnego bólu pociesza fakt, że obie siostry otrzymały absolucję. Ostatniego namaszczenia udzielił im ks. prof. Janusz Bujak, który jadąc samochodem znalazł się blisko miejsca wypadku. Siostra Edyta ponadto, przed południem, w Płocku skorzystała z sakramentu pojednania - dodała s. Grunt.

Do tragicznego zdarzenia doszło 19 lutego, tuż po godz. 15.00. Obie siostry: Edyta Figura i Teresa Żbikowska, zginęły w wypadku. Do tragicznego zdarzenia doszło na DK 11, w okolicach Manowa, w powiecie koszalińskim (woj. zachodniopomorskie).

Siostra Edyta Figura urodziła się w Radomiu. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpiła do zgromadzenia sióstr służek NMPN, w domu generalnym w Mariówce. Po odbyciu formacji nowicjackiej, złożyła pierwsze śluby zakonne 8 sierpnia 1991 roku a wieczyste pięć lat później (15 sierpnia 1996 roku). Przez całe swoje zakonne życie pracowała jako katechetka: w Częstochowie, w Bełchatowie, w Płocku, w Zakopanem, w Kobyłce k. Warszawy, w Mrzeżynie i ostatnio w Skępem. Do pracy zawodowej przygotowały ją studia na Papieskiej Akademii Teologicznej w Częstochowie, które uwieńczyła tytułem magistra w roku 1998. W Mrzeżynie (2005 -2011) łączyła pracę zawodową z posługą przełożeńską wspólnocie sióstr. Podobnie w Skępem, od roku 2016.

Kochała śpiew, bardzo dobrze grała na gitarze. Chętnie służyła swoim talentem udzielając się także poza pracą katechetyczną. Prze kilka lata współpracowała w redagowaniu „Wspólnoty Honorackiej”. Siostra Edyta była też apostołką modlitwy różańcowej. Każdą katechezę rozpoczynała od odmówienia dziesiątka różańca, sama też wykonywała różańce. Organizowała pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Prowadziła ponadto 80-osobową grupę dzieci "Sercem Ogarnij Serce-Odmawiajcie Różaniec".

Siostra Teresa Żbikowska urodziła się w Płocku. Wstąpiła do zgromadzenia sióstr służek NMPN w Płocku, w 1991 roku. Po odbyciu formacji nowicjackiej w Mariówce, 2 lutego 1994 roku złożyła pierwsze śluby zakonne a śluby wieczyste 15 sierpnia 2000 r. Maturę uzyskała w roku 1997 w Technikum Krawieckim w Radomiu. Teologiczne studia wyższe podjęła najpierw w Warszawie a kontynuowała w Kolegium Teologicznym w Płocku wieńcząc je tytułem magistra w roku 2004. Przez dwadzieścia lata pracowała jako katechetka. Najpierw w Kobyłce k. Warszawy, potem w Skępem, w Mrzeżynie (12 lat) i od ubiegłego roku w Żurominie, gdzie pracę zawodową łączyła z pełnieniem posługi przełożeńskiej lokalnej wspólnocie sióstr.

Była autorką wielu dekoracji w kościele i służyła swoim talentem wszędzie tam, gdzie było to dla niej możliwe. Bardzo kochała pracę w dziećmi. Miała z nimi wspaniały kontakt. Angażowała się różne akcje w parafii, prowadziła też adoracje w kościele.