Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław Kazimierczyk, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 05 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Obchody Roku Św. Brata Alberta

poniedziałek, 12 czerwca 2017 14:16 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Diecezjalne obchody Roku Św. Brata Alberta odbędą się 22 czerwca w kościele pod wezwaniem tego świętego w Radomiu. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Uroczystości odbędą się również w dwóch pozostałych wspólnotach parafialnych pod wezwaniem św. Brata Alberta: w Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej.

Centralne obchody Roku Św. Br. Alberta, odbędą się w Radomiu. W parafii pod jego wezwaniem na Osiedlu Prędocinek organizowane są Dni Św. Brata Alberta. W dniach 17-22 czerwca odbędzie się szerego wydarzeń ku czci świętego. M.in. 20 czerwca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie młodzieży. 22 czerwca wierni będa mogli wysłuchac świadectw alumnów radomskiego seminarium duchownego, jak również sióstr albertynek. Ks. Marian Ślusarczyk, proboszcz parafii Św. Br. Alberta w Radomiu:

O świętym Albercie mówi również biskup Henryk Tomasik:

17 czerwca br. w dzień wspomnienia św. br. Alberta z racji na rok jemu poświęcony, na uroczystą Mszę Świętą odpustową o godz. 18.00 wszystkich kapłanów i mieszkańców Starachowic i okolic zaprasza proboszcz Parafii Św. Br. Alberta w Starachowicach (Orłowo) ks. kan. Andrzej Głogowski.

Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii pod Krakowem. Pochodził ze ubogiej rodziny ziemiańskiej, gdzie był wychowany w duchu głębokiego patriotyzmu.

Brał udział w powstaniu styczniowym. W przegranej bitwie pod Mełchowem został ranny, w wyniku czego amputowano mu nogę. Aby uniknąć represji władz carskich, wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia malarskie.

Wszędzie, gdzie przebywał, wyróżniał się postawą chrześcijańską, a jego silna osobowość wywierała duży wpływ na otoczenie. Po ogłoszeniu amnestii w 1874 r. powrócił do kraju. Zaczął poszukiwać nowego ideału życia, czego wyrazem stało się jego malarstwo. Obrazy Adama Chmielowskiego przyniosły mu miano "polskiego Fra Angelico".

Po pewnym czasie pieniędzmi ze sprzedaży swoich obrazów zaczął wspomagać najbiedniejszych, a jego pracownia malarska stała się przytułkiem dla ubogich. Z miłości do Boga i ludzi Adam Chmielowski zrezygnował z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. Przeniósł się tam na stałe, aby mieszkając wśród najuboższych, pomagać im w dźwiganiu się z nędzy nie tylko materialnej, ale i moralnej.

25 sierpnia 1887 r. Adam Chmielowski przywdział szary habit tercjarski i przyjął imię brat Albert. Dokładnie rok później złożył śluby tercjarza na ręce kard. Albina Dunajewskiego.

Pomimo swego kalectwa wiele podróżował, zakładał nowe przytułki, sierocińce dla dzieci i młodzieży, domy dla starców i nieuleczalnie chorych. Zmarł w opinii świętości, wyniszczony ciężką chorobą i trudami życia w przytułku. Pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim 28 grudnia 1916 r. stał się pierwszym wyrazem czci powszechnie mu oddawanej.

Św. Jan Paweł II beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował 12 listopada 1989 r. w Watykanie.

Jest patronem zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków.