Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Co robimy z naszą wolnością?

sobota, 11 listopada 2017 07:25 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Wiele kart polskiej historii zapisanych jest walką o wolność. Obecnie możemy cieszyć się suwerennym państwem. Biskup Henryk Tomasik przypomina jednak za św. Janem Pawłem II, że wolność jest dana, ale i zadana.

- Jest o co się modlić - o to, abymy dobrze korzystali z daru wolności, wolności osobistej, ale także tej wolności społecznej, narodowej, aby każdy z nas uczestniczył w tej wielkiej trosce o kształt naszej Ojczyzny. Chcę przypomnieć dość pogodne powiedzenie Słowackiego: "Bo z wolnością jest jakoby z posiadaniem fletu. Jeśli go weźmie człowiek muzyki nieświadom i płuca straci i uszy sfałszuje sąsiadom". Tak to jest z wolnością. Dzięki wolności możemy uczestniczyć w wielkich dziełach, budować, tworzyć nowe wartości, ale wolność może być źle wykorzystana i możemy ją niszczyć. Modlimy się właśnie o to, żebyśmy my, wszyscy Polacy dobrze korzystali z daru wolności - powiedział ks. bp Henryk Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" w Radiu Plus Radom.

11 listopada to okazja do świętowania i dziękczynienia - Składamy dziękczynienie Pani Bogu, ale także wspominamy ludzi, którzy pracowali nad tym wielkim dziełem, którym jest wolność Ojczyzny. Wspominamy ludzi, którzy złożyli ofiarę - mówił biskup radomski.

Biskup Tomasik przypomniał również, że czwarte przykazanie Boże zobowiązuje nas do szacunku dla Ojczyzny, która jest w pewnym sensie naszą rodziną. - Zobowiązuje nas do troski o Ojczyznę, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, czy w Polsce czy poza jej granicami. Piękne były wskazania św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży: "Nie będę, moi drodzy, przeprowadzał analizy porównawczej. Powiem tylko, że to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą! Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt wolności". Zauważmy, że św. Jan Paweł II pokazuje podwójny wymiar patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny - naturalny, ale także religijny. Pokazuje jak wiara może kształtować tożsamość religijną, ale i tożamość narodową - podkreślił ks. bp Henryk Tomasik.