Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

RADOM

Radomskie obchody Święta Niepodległości

sobota, 11 listopada 2023 19:00 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Biskup radomski Marek Solarczyk, sprawował 11 listopada 2023 roku w Święto Niepodległości Mszę świętą w intencji Ojczyzny w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Druga część obchodów odbyła się przy Pomniku Czynu Legionów w Rynku Miasta Kazimierzowskiego.

Gromadzimy się, aby zawierzać Bogu naszą matkę, Ojczyznę - mówił witając wiernych zebranych 11 listopada 2023 roku w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk:

Niech Bóg błogosławi nam. Niech Bóg błogosławi Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Niech troska o Jego dary, te doczesne i wieczne pomnoży to co jest bogactwem naszej wspólnoty i sprawi, że będziemy wspólnotą świętych w Niebie - mówił w homilii biskup radomski Marek Solarczyk:

Po liturgii uczestnicy obchodów Święta Niepodległości przeszli przez Park im. T. Kościuszki, ulicami Żeromskiego i Rwańską do Rynku przed Pomnik Czynu Legionów. Po wystawieniu warty honorowej i wciągnięciu na maszt flagi państwowej oraz odśpiewaniu hymnu listy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i wiceministra Wojciecha Skurkiewicza odczytał Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON:

Głos zabrał prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Apel Pamięci odczytał mjr Andrzej Kalisiak:

Oddana została także salwa honorowa. Podczas uroczystości odznaczeniami i statuetkami zostali uhonorowani wyróżniający się żołnierze. Tradycyjnie delegacje wojska, władz Radomia, parlamentarzyści, samorządowcy, policjanci, strażacy i leśnicy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Czynu Legionów. Jak zawsze na uroczystości licznie przybyli radomianie:

Uroczystość zakończyła wiązanka melodii w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu oraz uroczysta parada wszystkich formacji.