Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

W podziękowaniu za kanonizację

środa, 07 maj 2014 14:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po parafiach, na których terenie znajdują się szkoły noszące imię papieża - Polaka. Relikwie są darem kard. Stanisława Dziwisza dla Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce. Do końca maja będą przebywać w diecezji radomskiej.

Nawiedzenie relikwii jest dziękczynieniem za kanonizację Ojca Świętego. Towarzyszy im modlitwa wstawiennicza za pośrednictwem świętego Jana Pawła II. W tym celu został przygotowany specjalny modlitewnik, którego autorami są uczniowie ze szkół papieskich.

Halina Marciniak, przewodnicząca Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II powiedziała, że dzięki peregrynacji rodzina szkół papieskich chce nie tylko pamiętać o patronie, ale również pogłębiać Jego nauczanie.

Ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Radomiu powiedział, że pobyt relikwii w danej parafii trwa jeden dzień. Na co dzień są przechowywane w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. - Dzisiaj relikwie są w parafii w Grabowcu, jutro będą w Chlewiskach. Na trasie nawiedzenia będą również m. in. w Drzewica, Kuczki czy Tczów - poinformował ks. Walkiewicz. Dodał, że pod koniec miesiąca w Warszawie odbędzie się zjazd przedstawicieli Rodziny Szkół Jana Pawła II. Tam zostanie ustalony terminarz peregrynacji relikwii na następne miesiące.

W Polsce i na świecie jest 1230 placówek oświatowych, których patronem jest Jan Paweł II. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie papieża - Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do Rodziny zobowiązani są m. in. do realizowania w życiu nauczania Jana Pawła II. Pierwszym duszpasterzem rodziny szkół papieskich był bp Jan Chrapek, następnie funkcje tę pełnił bp Zygmunt Zimowski - obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jego następcą jest bp Henryk Tomasik.