Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Śnieżna
Dziś jest: 05 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Abp Zimowski zostanie bożogrobcem

niedziela, 18 maj 2014 17:51 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Arcybiskup Zygmunt Zimowski zostanie włączony do grona członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Uroczystość odbędzie się 15 czerwca w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. 

Tego dnia abp Zimowski będzie sprawował Eucharystię, inaugurującą Wielką Nowennę ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego. Odtąd co miesiąc, aż do 2033 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie biskupi i kapłani – członkowie Zakonu, będą sprawować Msze św. ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego, jako przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat od Zmartwychwstania Chrystusa. Po Mszy św. nastąpi nawiedzenie Kaplicy Grobu Bożego.
- Na uroczystość zapraszamy Czcigodne Damy i Dostojnych Kawalerów, a szczególnie nowo przyjętych członków Zakonu. Będą oni mogli złożyć w Polskiej Jerozolimie modlitewne dziękczynienie za Inwestyturę, która dokona się tydzień wcześniej w Kielcach - mówi Sławomir Adamiec z Zakonu.
Historia Bożogrobców w Miechowie sięga 1163 r. Komes Jaksa herbu Gryf sprowadził z Ziemi Świętej do Małopolski stróżów Grobu Bożego. Nad wysypanym kopczykiem ziemi z Jerozolimy zbudowano pierwszy wzniesiony z kamienia i cegły niewielkich rozmiarów kościółek, potem kolejne, jako schronienie dla najstarszej (z ok. 1530 r.) i najwierniejszej repliki Grobu Chrystusowego na świecie.
Głównym zadaniem miechowskich bożogrobców było szerzenie nabożeństwa do Grobu Bożego. Spopularyzowali oni w podległych im kościołach m.in. budowę Bożych Grobów w Wielki Piątek, organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po świętach Wielkanocnych.
Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Kiedy Jerozolima została opanowana przez muzułmanów, bożogrobcy odprawiali w Miechowie nabożeństwa pasyjne, rezurekcyjne i już wtedy Miechów otrzymał nazwę „polskiej Jerozolimy". Do samego Miechowa ściągały pielgrzymki z Polski i z całej Europy. Miechowici uzyskali od Stolicy Apostolskiej odpusty podobne do tych, które otrzymywali pielgrzymi odwiedzający Ziemię Świętą. Byli wśród nich polscy królowie.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół - kilkakrotnie w ciągu stuleci odbudowywany i rozbudowywany - został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Odbyła się wówczas także pierwsza inwestytura w Polsce. W 1997 r. bp kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką. Zakon bożogrobców liczy obecnie ok. 30 tys. osób.

Zapraszamy do nas: