Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Gorące wspomnienia prosto z Panamy

piątek, 08 lutego 2019 07:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Nie różnica temperatur a pożegnanie z Panamczykami było najtrudniejszym elementem powrotu z Panamy. Jednak to, co usłyszeli podczas Światowych Dni Młodzieży już przenoszą na rodzimy grunt. Gośćmi Radia Plus Radom byli Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczyposplitej i ks. Daniel Glibowski - wikariusz z parafii św. Brata Alberta w Radomiu. 

"Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" - tak brzmiało hasło Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Dla naszych gości to wyjątkowe słowa, ponieważ oboje pełnią służbę. Anna Malinowska działa w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, podczas święta młodych w Panamie 200 osób z całej Polski zrzeszonych w ZHR pełniło służbę jako ratownicy. - Słowa papieża mają taką wspaniałą moc, że każdy może przyrównać je do swojego życia. Trudne było aktywne uczestnictwo, dlatego że patrol musiał bacznie obserwować tłum, mieliśmy bardzo dużo interwencji. Warunki pogodowe były trudne, więc niezwykle dużo omdleń czy zasłabnięć. Mieliśmy natomiast zmiany - osoby, które odpoczywały, mogły uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży - wspomina Anna Malinowska. Opowiada również o harcerzu, który w sytuacji bezdechu uratował życie kobiecie. - Tradycja harcerska mówi o tym, że każdego dnia kiedy wykonamy dobry uczynek, możemy rozplątać węzeł na naszej chuście. Ten harcerz postanowił, że supeł rozwiąże dopiero wtedy, gdy uratuje komuś życie. Nie spodziewał się, że to nastąpi tak szybko - opowiada Anna Malinowska z ZHR: 

Ducha służby w Panamie czuł również ks. Daniel Glibowski. W Radomiu wraz z grupą wolontariuszy pomaga bezdomnym. Tego akcentu nie zabrakło również w Panamie. - Jednym z najbardziej emocjonujących wyjść było pójście do bezdomnych w bardzo ubogiej części Panamy, gdzie pielgrzymów praktycznie nie było. To było świadome działanie, żeby tego brzydkiego rejonu tego miasta nie pokazywać - wspomina ks. Daniel i zauważa: - Przyczyny bezdomności są podobne jak w Polsce - brak wykształcenia, brak rodziny, bardzo trudny start w życiu... 

 Światowe Dni Młodzieży już się zakończyły - teraz to, co usłyszeli w Panamie pora przenieść na Polski grunt: 

Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim przeżycie duchowe, ale również wielka podróż, zderzenie z nową kulturą. Ks. Daniela zaskoczyło to, że Panamczycy - mimo wysokich temperatur - z szacunku do Boga i pracy chodzą w długich spodniach. Anna natomiast wspomina otwartość Panamczyków oraz smak świeżych owoców i lodów: 

O spotkaniu z Ojcem Świętym i owocach Światowych Dni Młodzieży, Panamie - kraju kontrastów, pełnych życzliwości Panamczykach, ale również barierze językowej czy sprzątaniu plaży w Radiu Plus Radom opowiedzieli Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i ks. Daniel Glibowski z parafii św. Brata Alberta w Radomiu. Całości rozmowy posłuchać można tutaj: 

Zachęcamy również do obejrzenia wideo ze spotkania w Radiu Plus Radom: