Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Goretti, dziewica i męczennica
Dziś jest: 05 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: nie dajmy sobie wmówić, że sumienie jest tylko kategorią religijną

poniedziałek, 11 marca 2019 15:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nie dajmy sobie wmówić, że sumienie jest tylko kategorią religijną - powiedział biskup Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom. Ordynariusz radomski z niepokojem odniósł się do coraz bardziej popularnego w przestrzeni publicznej hasła "Chrystus tak, Kościół nie", które powstało w nurcie laicyzującej się Europy.

- Prasa laicka usiłuje wmówić, że sumienie jest tylko kategorią religijną, że to nasza wewnętrzna sprawa. Nie. Sumienie ma każdy człowiek. To akt naszego rozumu, który rozpoznaje prawdę o dobru, które należy uczynić. Sumienie to sąd naszego rozumu, które pełni funkcję prawodawcy, świadka. Sumienie jest drogowskazem w kierunku dobra. Takie sumienie ma każdy, nawet niewierzący - mówił ordynariusz radomski. Dodał, że każdy z nas ma obowiązek kształtowania własnego sumienia.

Biskup Tomasik jest zdania, że wiele współczesnych przekazów medialnych realizowanych jest w myśl popularnego hasła w laicyzującej się Europy "Chrystus tak, Kościół nie".

- Takie myślenie wynika z niewiedzy, ignorancji, a nawet złośliwości. Nie ma Kościoła, który składa się z tylko biskupów i księży. Wszyscy jesteśmy Kościołem. Zbliżające się rekolekcje wielkopostne są szansą do pogłębienia naszych serc. Dlatego zachęcam do dobrego przeżycia tych spotkań, by nie ograniczyć ich tylko do spowiedzi, czy wysłuchania jednej nauki. Zachęcam do lektury dobrych książek, w tym Biblii, do pogłębiania wiedzy religijnej - mówił biskup Henryk Tomasik, z którym rozmawiał ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom.

Zapraszamy do nas: