Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Festyn z misją w tle

wtorek, 10 czerwca 2014 11:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radomska parafia na Borkach ma swoją siostrzaną wspólnotę w Kamerunie. Łączy je nie tylko wspólna patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus, ale konkretna pomoc, szczególnie dla katolików w misji Doumaintang, którzy rozpoczęli budowę kościoła.

Ks. Mirosław Bujak z afrykańskiej misji mówi, że nie byłby w stanie rozpocząć tego zadania, gdyby nie pomoc z Polski, w tym w sposób szczególny z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu, która stała "niejako starszą siostrą parafii Doumaintang w Kamerunie". - Odległość 5 tys. kilometrów nie okazała się przeszkodą, by bardzo konkretnie i wymiernie wesprzeć swoją młodszą siostrę w tak ważnym dla niej momencie - powiedział ks. Bujak. Dodaje, że dziś, mimo tego, że parafia jest jeszcze na etapie tworzenia swoich podstawowych struktur, jest "ona już niejako centrum życia Doumaintang, które jest tak naprawdę niezbyt wielką wioską, ale rozrastającą się i potrzebującą konkretnego wsparcia".

Ks. Bujak opowiada, że parafia nie mająca żadnego szpitala gościła u siebie stomatologów, okulistów i kardiologów z Polski, którzy przyjęli wielu pacjentów. - Sprowadzamy leki, aby chorzy nie musieli jeździć fatalnymi drogami do odległego o dziesiątki kilometrów ośrodka zdrowia po ty tylko, by kupić leki na ból głowy lub malarię. To tylko niektóre z działań, jakie podejmujemy, aby mieszkańcy naszej wioski, zarówno katolicy jak i przedstawiciele innych wyznań, mogli czuć, że ktoś się o nich troszczy. I wielu podkreśla, że św. Tereska naprawdę jest wielką Świętą i że zaczęła zsyłać już dla nich płatki róż - powiedział ks. Mirosław Bujak.

Z kolei ks. Zbigniew Gaczyński, proboszcz radomskiej parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus mówi, że umowa partnerska z afrykańską wspólnotą trwa od 2012 roku. - Staramy się, na ile możemy wspomagać misję, również finansowo. W zamian otrzymujemy wsparcie modlitewne - powiedział ks. Gaczyński.

Radomska parafia zaprasza na 9. Festyn Rodzinny, który odbędzie się 14 czerwca przy Domu Parafialnym na ulicy Wierzbickiej 1. Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa do 20.00. W programie występy artystyczne, tańce, konkursy sportowe i zabawy, ciasto i grill oraz loteria fantowa z losowaniem nagród. Dochód z festynu pozwoli zorganizować wypoczynek letni dla dzieci z parafii. Natomiast 15 czerwca parafia zaprasza na koncert muzyki poważnej o godzinie 19.00. Wystąpią: Monika Świostek - śpiew oraz Kwartet "Molto Bene". Oba spotkania odbywają się z okazji 75-lecia powstania parafii na Borkach.  

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.