Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

W drodze na ołtarze

poniedziałek, 05 sierpnia 2019 08:21 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Wandzie Malczewskiej i Jackowi Malczewskiemu poświęcony był kolejny koncert w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia

Oboje urodzili się w Radomiu. Wanda Malczewska jest obecnie Sługą Bożą i kandydatką na ołtarze, była mistyczką, a prywatnie ciotką wybitnego polskiego malarza Jacka Malczewskiego. Przekazała mu cały swój posag, by mógł studiować malarstwo w Paryżu. To właśnie im poświęcony był koncert, który odbył się w niedzielę, 4 sierpnia w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Na organach zagrał Robert Grudzień, zaśpiewała Anna Zagdańska, prowadzenie Anna Drela. W programie koncertu znalazły się tradycyjne pieśni maryjne ( Maryja śliczna Pani, Ave Maria, Gdy klęczę przed Tobą) i religijne oraz kompozycje Stanisława Moniuszki ( Pieśń wieczorna, O władco świata, Dzięki Ci przedwieczny Panie). Zabrzmiało też Preludium dla Wandy Malczewskiej i Jacka Malczewskiego, które skomponował Robert Grudzień.

Obecnie Archidiecezja Łódzka prowadzi proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Jej doczesne szczątki spoczywają w kościele w Parznie.

Kolejny koncert w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia - Moniuszko i jego czasy. Zrozumieć Niepodległą odbędzie się w czwartek, 8 sierpnia w kościele Ojców Bernardynów. Zobaczymy trzecią część Dziadów Adama Mickiewicza. Zaprezentują się krakowscy aktorzy młodego pokolenia. Początek o godz. 19.