Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Sobota, 21 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Służba Bezpieczeństwa nie powstrzymała koronacji

piątek, 13 września 2019 11:15 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- To publikacja, która rozwieje wszelkie wątpliwości i wyprostuje jakiekolwiek obawy, gdyby ktoś takie miał - mówi kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. prałat Edward Poniewierski. W Resursie Obywatelskiej odbyła się promocja albumu dr Krzysztofa Busse pt.: "Między zawierzeniem a dezintegracją. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy 21 VIII 1977 r."

Publikacja wydana nakładem Instytutu Pamięci Narodowej i Kurii Diecezji Radomskiej poświęcona jest uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy 21 sierpnia 1977 r.

Koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia dokonał kardynał Karol Wojtyła – ówczesny metropolita krakowski, po roku wybrany na papieża. W książce znajduje się bogaty materiał ikonograficzny ukazujący wydarzenia sprzed 42 lat pochodzący ze zbiorów kościelnych, urzędu konserwatora zabytków oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

W publikacji znajduje się bogaty materiał ikonograficzny pochodzący ze zbiorów IPN i kościelnych. Przedstawione zostały również przygotowania, obserwacje i sposoby działania Służby Bezpieczeństwa związane z inwigilacją duchowieństwa oraz świeckich biorących udział w uroczystości.

- To album szczególnie bliski memu sercu - mówi ks. Edward Poniewierski:

- Władzom komunistycznym bardzo zależało na obniżeniu rangi tego wielkiego wydarzenia. Radom był wtedy po wydarzeniach czerwcowych, które były rok wcześniej. W ludziach, to poczucie krzywdy było duże. Ono jeszcze narastało z biegiem lat. Dlatego potrzeba tej publikacji jakoś pomaga nam mieć oparcie w Maryi i odnaleźć w Niej pocieszenie wobec tych trudności i upokorzeń, które Radom, nasza społeczność miejska przeżywała - mówi prałat.

W promocji albumu wziął także udział kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy o. Piotr Urbanek:

- To wydarzenie bardzo ważne w historii tego regionu. Na pewno widać spuściznę tamtych czasów. To gdzieś pokutuje. Cała ta walka, która się odbywała. Jest w tej mentalności, że coś się tu działo, że tu miał powstać dystans do sanktuarium, czy do Matki Bożej - mówi kustosz.

Album można kupić w księgarni św. Kazimierza przy ul. Malczewskiego oraz w Sanktuarium w Starej Błotnicy.