Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

Sanktuaria

Nuncjusz Apostolski w skarżyskiej Ostrej Bramie

czwartek, 07 listopada 2019 17:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ok. 2,5 mln pielgrzymów modliło się w ciągu ostatnich 30 lat w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Obchodom z okazji jubileuszu będzie przewodniczył 16 listopada abp Salvatore Pennacchio. Będzie to pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. 

Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Z tej racji arcybiskup Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy świętej o godz. 12.30 w Bazylice Mniejszej oraz wygłosi homilię.

O programie obchodów mówił w czasie konferencji prasowej ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego. - Rozpoczynamy Dni Opieki przed odpustem ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. W tym roku świętujemy 30-lecie istnienia tego miejsca, w którym dokonuje się tyle dobra. Ideą sanktuarium od samego początku jest rozsławianie kultu MB Miłosierdzia - powiedział ks. Jerzy Karbownik.

Dodał, że w ciągu ostatnich 30 lat przed obrazem maryjnym modliło się ok. 2,5 mln pielgrzymów. - Od samego początku pątnicy zostawiają tutaj dziękczynne wota. Jest ich już ok. 3 tysiące. Za każdym z nich kryją się konkretni ludzie, którzy przychodzą i dziękują za otrzymane łaski - powiedział ks. Karbownik.

Kilka dni wcześniej, 12 listopada Procesji Zawierzenia w sanktuarium ostrobramskim będzie przewodniczył ks. biskup Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Obchodom z okazji jubileuszu będzie przewodniczył 16 listopada abp Salvatore Pennacchio. Będzie to pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej.

Od 1996 roku z sanktuarium związana jest Wiesława Pisarska:

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej są dumni z sanktuarium maryjnego:

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej ks. biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. Ksiądz Biskup w dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał Ją i „zabrał w sercu”, w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by Imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.

- Praca rozpoczęła się od pierwszej łopaty 31 maja 1988 roku. W rok później jest już Ostra Brama. 22 października 1989 roku przybywa ks. Henryk kard. Gulbinowicz, także wilnianin, który dokonuje poświęcenia kaplicy i intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia. Od tego czasu datujemy istnienie tego świętego miejsca, które było wznoszone „modlitwą, pracą i ofiarą” - opowiada ks. Jerzy Karbownik.

22 października 1989 roku ks. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej. Obraz jest darem ks. bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu odbyła się 2 lipca 2005. Wyróżnieniem dla tego miejsca jest utworzenie 17 maja 1992 roku Kapituły Ostrobramskiej. Tego dnia zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała. 7 stycznia 2014 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej dekretem papieża Franciszka. Uroczysta liturgia połączona z odczytaniem dekretu papieskiego odbyła się 25 października 2014 roku.

Wierni są dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Właśnie, na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W lipcu oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.

Zapraszamy do nas: