Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Wydarzenia

Chcą być dobrzy jak chleb!

czwartek, 28 listopada 2019 12:26 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od dwóch lat duchowo, materialnie i mentalnie wspierają bezdomnych. Spotkali się, by podziękować sobie wzajemnie i podsumować kolejny rok działalności. Przyjaciele Bezdomnych obchodzą drugą rocznicę istnienia. 

Dorośli w sile wieku, ale również osoby starsze czy dzieci. Dzieło Przyjaciół Bezdomnych rośnie w siłę - w siłę ludzi. Zadaniem grupy jest przede wszystkim uwrażliwianie społeczeństwa na osoby ubogie, samotne i bezdomne. - Jesteśmy pełni podziwu, że ta miłość w nas coraz bardziej się rozpala. Widzimy też, że ludzie bezdomni darzą nas wielką sympatią, chcą przebywać w naszym środowisku - mówi ks. Daniel Glibowski - koordynator Przyjaciół Bezdomnych: 

W ciągu ostatniego roku działo się wiele. Do grupy Przyjaciół Bezdomnych dołączyli harcerze z zastępu "Kormoran", którzy najpierw modlili się za bezdomnych w ramach duchowej adopcji, a później pomagali podczas działań w terenie. Radomskie dziewiarki uszyły czapki dla osób bezdomnych, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych zrobili dla nich kartki, a księża i wierni z parafii św. Jadwigi Królowej przygotowali paczki. Nie brakowało wspólnego obchodzenia świąt: była wigilia, spotkanie wielkanocne, ale również dzień kobiet. Dodatkowo po raz pierwszy swoim świadectwem w parafii św. Brata Alberta podzielił się jeden z podopiecznych Przyjaciół Bezdomnych.

Pan Marcin wraz z żoną w dziele posługują od roku. Dla nich to sposób na życie: 

Pani Elżbieta również od roku związana jest z grupą. - Wbrew pozorom wydaje mi się, że my więcej zyskujemy niż dajemy - przyznaje: 

Od niedawna czynnie - od początku przez mamę - związana z grupą jest wolontariuszka Ola. Jako jedna z młodszych osób posługujących w dziele przyznaje, że nie zawsze współczuła bezdomnym:

- Dwa lata to i dużo i mało. Dużo, bo wydarzyło się wiele dobrych rzeczy i mało, bo wciąż jest niedosyt, że można było zrobić coś więcej - mówi Marta Pawelczyk - koordynator sekcji modlitewnej Przyjaciół Bezdomnych: 

Gościem specjalnym spotkania był Henryk Krzosek - autor książki "Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło". Pan Henryk w planach miał samobójstwo - dziś dzieli się świadectwem w kraju i poza jego granicami. Jak przekonuje, z każdego nałogu można wyjść, jednak trzeba pamiętać, że prawdziwa wolność jest tylko w Jezusie: 

 

Podczas uroczystości Przyjaciele Bezdomnych podziękowali osobom i instytucjom, które wspomagają dzieło. Za promocję i zaangażowanie dyplomy otrzymali również przedstawiciele diecezjalnych mediów. Podziękowanie dla Radia Plus Radom odebrał ks. Jacek Wieczorek - dyrektor rozgłośni w Radomiu. Okolicznościowe dyplomy odebrali również przedstawiciele "Gościa Niedzielnego" i Portalu Diecezji Radomskiej.