Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek z Paoli, pustelnik
Dziś jest: 02 kwietnia 2020

Wydarzenia

Biskup Henryk Tomasik - solenizant i jubilat zarazem

sobota, 18 stycznia 2020 23:15 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

W sobotę, 18 stycznia w radomskiej katedrze sprawowana była Msza św. w intencji Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika. W ten sposób diecezja radomska świętowała imieniny księdza biskupa, a także dziesiątą rocznicę jego posługi w diecezji radomskiej.  

Podczas Mszy św. w radomskiej katedrze modliło się wielu kapłanów z całej diecezji, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy, przedstawiciele grup społecznych, stowarzyszeń i instytucji mocno związanych z Kościołem radomskim, parlamentarzyści, samorządowcy i ci, którzy pragnęli w ten sposób okazać szacunek i wdzięczność pasterzowi diecezji radomskiej.

Eucharystii przewodniczył sam solenizant, natomiast homilię wygłosił ks. bp Piotr Turzyński. - Bóg w swojej opatrzności dał nam pasterza zza Wisły - wrażliwego filozofa ze szkoły św. Jana Pawła II, personalistę. Chcemy podziękować za wszelkie dobro, za to, że Pan Bóg uczynił biskupa Henryka swoim narzędziem - mówił w słowie skierowanym do wiernych bp. Turzyński: 

W imieniu księży życzenia księdzu biskupowi złożył kanclerz kurii diecezji radomskiej - ks. prał. Edward Poniewierski. Ksiądz prałat przypomniał pierwsze chwile biskupa Henryka w diecezji radomskiej: 

Biskup Henryk Tomasik z okazji imienin i przypadającego na ten rok dziesięciolecia otrzymał XIX-wieczny obraz Ludwika von Pasauera, który przedstawia Pana Jezusa, Matkę Bożą i św. Józefa. Jest to dar nie przypadkowy, ale związany z ogłoszonym przez Biskupa Radomskiego Rokiem Rodziny: 

W imieniu osób życia konsekrowanego życzenia pasterzowi diecezji radomskiej złożyła s. Elżbieta, kapucynka ze Zwolenia. - Moment imienin księdza biskupa oraz dziesięciolecie posługi w naszej diecezji to przepiękna okazja do wyrażenia naszj wdzięczności, szacunku i jedności w niełatwej posłudze Kościołowi pielgrzymującego wśród niebezpieczeństw naszego czasu - mówiła siostra Elżbieta: 

Zwracając się do księdza biskupa, ks. prał. Poniewierski przeprowadził analizę wręczanego solenizantowi obrazu Świętej Rodziny. W odpowiedzi bp Tomasik zadeklarował, że zgłosi się do księdza prałata na korepetycje z czytania obrazów. Pasterz diecezji radomskiej podziękował również wszystkim zgromadzonym za obecność i życzenia. Prosił również o modlitwę w intencji całej diecezji radomskiej: 

 

Po Mszy świętej przyszedł czas na życzenia. Wśród delegacji, które pragnęły podzielić się dobrym słowem z księdzem biskupem znaleźli się również pracownicy diecezjalnych mediów: Radia Plus Radom, radomskiej redakcji Gościa Niedzielnego oraz Portalu Diecezji Radomskiej. 

Styczeń jest pełen rocznic biskupa Henryka Tomasika. 4 stycznia ksiądz biskup obchodził 74. urodziny, a dwa dni później - 27. rocznicę święceń biskupich, udzielonych mu w Rzymie przez św. Jana Pawła II.

Zapraszamy do nas: