Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Mazowiecki Konserwator Zabytków przyznał dotacje na prace konserwatorskie

środa, 06 maj 2020 14:34 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ponad 2 mln złotych otrzymały parafie w diecezji radomskiej na przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich zabytków sakralnych. Łączna kwota dotacji dla całego województwa mazowieckiego wyniosła ponad 15 mln złotych.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu na konserwację wystroju wnętrza kościoła w ramach pierwszego etapu prac, w tym sklepienia renesansowej kaplicy Kochanowskich otrzymała 100 tys. złotych. Z kolei parafia Najświętszej Marii Panny w Smogorzowie na konserwację technicznąpolichromii sklepienia kaplicy Najświętszego Sakramentu w kościele otrzymała 200 tys. złotych.

Podobna kwota została przekazana dla parafii św. Świętej Trójcy w Gródku. Tam w planach jest renowacja trzeciego etapu dzwonnicy

Parafia Wniebowzięcia N.M.P. w Iłży za 120 tys. złotych będzie mogła przeprowadzić remont organów piszczałkowych.

Natomiast parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rzeczniowie otrzymała wsparcie na trzy projekty konserwatorskie: ołtarza bocznego Matki Boskiej Bolesnej z XVII w. z trzema obrazami olejnymi stanowiącymi jego wyposażenie, barokowej chrzcielnicy i XVII-wiecznego obrazu olejnego na płótnie "Ofiarowanie w świątyni". Suma przekazanych środków to prawie 180 tys. złotych. Parafia św. Jana Nepomucena w Przysusze na prace konserwatorskie naelementach kamiennych kolumnady portyku fasady kościoła otrzymała 130 tys. złotych a parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie 100 tys. zł na dalszą renowację elewacji kościoła.

Dwa projekty będzie mogła zrealizować parafia św. Krzyża w Kozienicach, która na konserwację ołtarza głównego i prezbiterium otrzymała 180 tys. złotych.

Klasztor oo. bernardynów w Radomiu, ktory jest jedynym zabytkiem klasy zerowej w mieście otrzymał 80 tys. złotych na konserwację późnogotyckich stalli w kościele. Zakonnicy otrzymali dodatkowo 50 tys. złotych na konserwację polichromii w kaplicy Matki Bożej Anielskiej.

Dotacje otrzymały również parafie: w Grabowcu (160 tys. zł na 2 projekty), Siennie (80 tys. złotych), Starej Błotnicy (110 tys. zł na 2 projekty), Wieniawie (50 tys. zł), Lisowie (49 tys. zł), Sieciechowie (45 tys. zł), Solcu nad Wisłą (22 tys. zł), Chlewiskach (20 tys. zł), św. Wacława w Radomiu (32 tys. zł na 2 projekty),

Wsparcie otrzymały również instytucje samorządowe i osoby prywatne. Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu na remont dachu otrzymała 250 tys. złotych, Biblioteka Publiczna w Kozienicach 110 tys. zł. Remontu doczeka się też dwór w Rzucowie. Wsparcie wynosi 80 tys. złotych. Iłża na wykonanie projektu budowlanego konserwacji i adaptacji ruin zamku górnego otrzymała 70 tys. złotych. Gmina została również wsparta kwotą 150 tys. złotych na remont elewacji budynku dawnego szpitala św. Ducha, w którym mieści się obecnie Muzeum Regionalne. Wykonanie dokumentacji inwentaryzacyjnej obiektów zabytkowych,Zespół zakładu hutniczego w Chlewiskach będzie kosztowało 50 tys. złotych.

 

 

Zapraszamy do nas: