Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Jak w diecezji uczcimy 100. urodziny św. Jana Pawła II?

piątek, 15 maj 2020 06:58 / Autor: Weronika Chochoł
fot. commons.wikimedia.org (Itto Ogami)
Weronika Chochoł

18 maja wspominamy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Chociaż w czasie epidemii trudno o obchody, które zgromadzą setki osób na ulicach, to dzień setnych urodzin Papieża Polaka nie minie bez echa. Obchody przybiorą różnorodne formy. 

Niedziela, 17 maja

Msza św. dziękczynna  za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II sprawowana będzie w parafii św. Jana Pawła II na radomskim Sadkowie. Eucharystia sprawowana będzie już w nowym kościele, a przewodniczył jej będzie Biskup Radomski Henryk Tomasik. Świątynia, która jest w budowie ma być wotum wdzięczności za papieską pielgrzymkę, która odbyła się 4 czerwca 1991 roku w Radomiu. To właśnie wtedy papież celebrował Mszę św. na pobliskim lotnisku, podczas wizyty w Radomiu. Kamień węgielny pod kościół na Sadkowie to skała przywieziona z Ziemi Świętej i pobłogosławiona przez Jana Pawła II oraz cegła z domu rodzinnego Karola Wojtyły. Parafia na Sadkowie została erygowana 25 grudnia 1989 roku przez biskupa Edwarda Materskiego. O szczegółach pisaliśmy tutaj

W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej podczas Mszy świętych rozdawane będą dziesiątki różańca z wizerunkiem św. Jana Pawła II oraz Matki Bożej Fatimskiej, a także biuletyn poświęcony Ojcu Świętemu i jego związkom ze skarżyskim sanktuarium. W tym roku przypada również 15. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. W uroczystościach rocznicowych zaplanowanych na 2 lipca zaproszony został kardynał Stanisław Dziwisz. Rocznica ma być połączona z setnymi urodzinami Papieża Polaka - mówi ks. prał. Jerzy Karbownik - kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej:

Do wspominania św. Jana Pawła II zaprosi również Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej EMAUS w Turnie pod Białobrzegami. Na terenie ośrodka znajduje się kaplica, której patronem jest św. Jan Paweł II. Msza św. dziękczynna sprawowana będzie o godzinie 11.00, natomiast o 10.30 odbędzie się przedstawienie poświęcone nauce Papieża Polaka. - W ostatnim czasie w internecie popularny jest takie piękne hasło: Nie mów Bogu, że masz wielki problem - powiedz problemowi, że masz wielkiego Boga. Parafrazując te słowa można dodać, że nie będziemy wołać do św. Jana Pawła II, że mamy wielki problem. My będziemy się modlić, cieszyć i wołać do naszego problemu: My mamy wielkiego patrona - mówi ks. Radosław Walerowicz - dyrektor ośrodka EMAUS: 

Od niedzieli, 17 maja do czwartku, 4 czerwca będzie można wziąć udział w Charytatywnym Biegu Papieskim organizowanym przez stowarzyszenie Biegiem Radom", fundację "Młodzi Radom" i Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu. Dochód z biegu przeznaczony zostanie na pomoc domom pomocy społecznej. Bieg odbędzie się w ramach inicjatywy "Życie na 100". Więcej o projekcie i inicjatywach z nim związanych (również o biegu) przeczytać można tutaj

Z kolei w koneckiej kolegiacie podsumowany zostanie papieski konkurs. Przeprowadzony on został z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Końskich. Jego uczestnicy przez kilka dni odpowiadali na pytania dotyczące Jana Pawła II. Po mszy odprawionej o godzinie 12.15 laureaci konkursu odbiorą nagrody.

O swoim honorowym obywatelu nie zapomina też Gmina Opoczno. Specjalną wystawę poświęconą związkom św. Jana Pawła II z ziemią opoczyńską będzie można oglądać przy kolegiacie św. Bartłomieja, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Z kolei Miejski Dom Kultury w Opocznie zaprasza na retransmisję koncertu „Co może jeden człowiek” z udziałem Jana Nowickiego. Nagranie udostępnione zostanie w internecie już w niedzielę, wyjaśnia Zdzisław Miękus, dyrektor placówki.

 

Poniedziałek, 18 maja

Na urodziny św. Jana Pawła II zaprasza parafia św. Stefana na radomskim Idalinie. Podczas nabożeństwa majowego przypomniane będzie nauczanie Papieża Polaka. Kolejnym punktem obchodów będzie wieczorne spotkanie. O godz. 20.30 odbędzie się modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski. - Będziemy odmawiać ten Różaniec ze św. Janem Pawłem II. Wierzymy, że nie będzie to tylko głos papieża płynący z głośników, ale że w tajemnicy świętych obcowania będzie z nami - mówi ks. Andrzej Jędrzejewski - proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu. Nie zabraknie również śpiewów dla Papieża Polaka, a organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą zdjęcia św. Jana Pawła II - włożenie go do portfela czy ustawienie na ekranie głównym smartfona. Ks. Jędrzejewski zapowiada również niespodziankę związaną z poniedziałkowym wydarzeniem: 

Obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły w parafii św. Stefana będą transmitowane na facebookowym profilu wspólnoty. 

Również przez internet będzie można wziąć udział w mini koncercie ku czci Papieża Polaka organizowanym przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. 

Jak mówi pomysłodawczyni internetowego przedsięwzięcia, Anna Wiaderna:

- Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich przygotowuje muzyczny prezent dla świętego Jana Pawła II. - Nasza placówka chce oddać hołd muzyczny naszemu wielkiemu rodakowi. Wraz z instruktorem Romanem Cieślakiem zorganizowaliśmy muzyczny prezent pod tytułem „Pamiętamy, Ojcze Święty”. Wystąpią wokaliści z naszego domu kultury: Alicja Woldańska, Patrycja Dukat, Marysia Frączyk, Nina Filiks, Emilia Mazur i Olaf Młodziński, którzy wyśpiewają ulubioną przez Ojca Świętego pieśń oazową pod tytułem „Barka”. Alicja Woldańska oraz Daniel Feliński zaśpiewają też hymn z okazji setnych urodzin Karola Wojtyły pod tytułem „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Nasi artyści oczywiście wykonują utwory zdalnie. Mini koncert online odbędzie się o godzinie 18.00 na facebookowym profilu Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

O swoim patronie pamięta również społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu. Na poniedziałek zaplanowany jest internetowy quiz poświęcony biografii Karola Wojtyły. Na stronie internetowej szkoły odbędzie się również premiera piosenki nagranej przez społeczność szkolną. - Wszystko udało się zrobić zdalnie, tekst piosenki składa się ze słów "Barki" oraz hymnu szkoły. O inicjatywach opowiada Dorota Banaś z PSP nr 14 Integracyjnej: 

Uczniowie, naquczyciele i wszyscy pracownicy szkoły w poniedziałek o godz. 12.00 pomodlą się wspólnie (chociaż każdy w swoim domu) modlitwą Anioł Pański. 

Pamięć nie tylko w maju... 

Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II w planach ma wspólną pielgrzymkę na Jasną Górę, do udziału w której zaproszony został kardynał Stanisław Dziwisz. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, odbędzie się ona w dniach 7-8 października. Społeczność skupiona wśród szkół papieskich bierze udział w inicjatywach w ramach projektu "Dar na 100" realizowanego przez dominikanina o. Macieja Zięby. To różnego rodzaju działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli poświęcone św. Janowi Pawłowi II. 

Rodzina szkół organizuje również otwarty konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Odbędzie się on online, a jego koordynatorem jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borowie. O szczegółach mówi Zbigniew Gumiński - pomysłodawca i współzałożyciel Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła ll: 

Inicjatywy podejmują całe grupy, są również działania indywidualne. Angażują się uczniowie z Radomia, ale również m.in. Mąkos Starych, Jedlińska, Jedlni-Letniska, Woli Taczowskiej, Mazowszan, Paciorkowej Woli, Skarżyska-Kamiennej czy Starachowic. Mapę podejmowanych w całej Polsce inicjatyw wraz z ich opisami znaleźć, a także informacje o tym, jak dołączyć do akcji znaleźć można tutaj

Do akcji "Dar na 100" angażuje się m.in społeczność PSP nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu. W szkole zorganizowana została również akcja "Sto dobrych uczynków na stulecie urodzin Papieża". Uczniowie przygotowali również pocztówki w ramach akcji "Kartka do nieba", która również poświęcona jest Papieżowi Polakowi. Podejmowanymi juz od początku roku inicjatywami podzieliła się Jolanta Nowak z PSP nr 14: 

Konkurs papieski ogłoszony został również w parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Janikowie pod Kozienicami. Młodsze dzieci zapraszane są do konkursu plastycznego, starsze - do do literackiego. Wszystko odbędzie się oczywiście online, a o szczegółach przeczytać można tutaj.

Konkurs papieski odbył się również w powiecie koneckim. Od 4 do 8 maja na stronie starostwa powiatowego były publikowane w trzech odsłonach pytania dotyczące życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Odpowiedzi napływały z całej Polski i nie tylko. Wśród uczestników znaleźli się również nasi sąsiedzi z Rosji. We wtorek, 12 maja komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – Marian Wikiera, ks. Tomasz Janicki, Agnieszka Krakowiak i Iwona Łyczek, zapoznała się z wynikami i na podstawie zapisów regulaminu wskazała laureatów. Na poszczególnych etapach zwyciężyli kolejno: Bartosz Popielski, Ewa Ferens i Natalia Boruń.

Na poniedziałek, 18 maja zaplanowane było wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez parafię św. Doroty i szkołę podstawową w Wolanowie. Jednak nie jest tak, że laureaci nie otrzymają nagród - wręczenie zostanie przeniesione na październik. 

Z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka Wydział Katechetyczny Diecezji Radomskiej przygotował dwa konkursy plastyczne zatytułowane „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Pierwszy przeznaczony jest dla uczniów szkół specjalnych, drugi dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. - Finały tych konkursów miały odbyć się w budynku Kurii Radomskiej, jednak z powodu epidemii było to niemożliwe. Zwycięzcy zostali jednak wyłonieni. Ogłoszenie wyników odbędzie się w przyszłym tygodniu, a dyplomy i nagrody dla zwycięzców zostaną przekazane do szkół - infomuje ks. Stanisław Piekielnik. Przy Wydziale Katechetycznym (ul. Malczewskiego 1) będzie przygotowana wystawa nagrodzonych prac. Ze względu na epidemię nie będzie jej można zobaczyć na miejscu, ale prace dzieci będzie można obejrzeć w internecie na stronie Diecezji Radomskiej.