Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

"Klecha" z szansą na Oscara!

środa, 05 sierpnia 2020 12:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Film "Klecha" w reżyserii Jacka Gwizdały jest jednym z siedmiu polskich kandydatów do Oscara w kategorii "Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy". Informację przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. "Grupy D", ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszystko odbywa się w tle wydarzeń protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

Prace nad filmem trwały trzy lata. W tym czasie zrealizowano ponad 50 dni zdjęciowych. Pierwszy klaps wykonano 6 sierpnia 2017 r. Scenariusz filmu „Klecha” powstał na podstawie motywów książki Wojciecha Pestki „Powiedzcie swoim”.

Specjalny pokaz filmu „Klecha” odbył się 25 czerwca w kinie Helios w Radomiu. Projekcja obrazu w reżyserii Jacka Gwizdały zbiegła się z rocznicą protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 roku. Wciąż nie jest znana data oficjalnej premierii filmu.

Ostateczną decyzję podejmie komisja oscarowa pod przewodnictwem Jana Kaczmarka, która zbierze się 10 sierpnia o godz. 11.00. W skład komisji wchodzą również: Radosław Śmigulski – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Leszek Bodzak – producent, nominacja do Oscara dla filmu „Boże Ciało”; Dorota Kobiela – reżyserka, nominacja do Oscara dla filmu „Loving Vincent”; Łukasz Żal – autor zdjęć, nominacje do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna”; Małgorzata Szczepkowska-Kalemba – kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów PISF.

93. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 25 kwietnia 2021 roku.