Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Znani politycy i publicyści wezmą udział w Tygodniu Społecznym w Radomiu

wtorek, 22 września 2020 09:58 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Radomiu odbędzie się X Tydzień Społeczny poświęcony nauczaniu Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. W spotkaniach i panelach, które będą się odbywały w dniach 27 września - 2 października udział wezmą m.in. Jan Żaryn, o. Gabriel Bartoszewski, oraz znani publicyści: Grzegorz Górny, Michał Karnowski i Franciszek Kucharczyk. Organizatorem jest Akcja Katolicka.

Tydzień Społeczny będzie się odbywał pod hasłem: "Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia w warunkach demokratycznego państwa". Inauguracja pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika odbędzie się w niedzielę, 27 września, o godz. 18.00, w radomskiej katedrze. Wśród wykładowców i uczestników dyskusji będą znani uczeni, parlamentarzyści i publicyści. Spotkania odbywać się będą w Oratorium, w dolnym kościele Matki Bożej Królowej Świata przy ul. Grzybowskiej 22).

Wykład inauguracyjny 27 września w katedrze wygłosi Anna Rastawicka (Instytut Prymasowski) "Aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu".

Następne spotkania będą się odbywały o godzinie 18.30 w kościele księży filipinów. W poniedziałek wykład wygłosi dr Andrzej Zybertowicz "Relacja Kościół–Naród–Państwo: aplikacja nauczania Prymasa do warunków współczesnej Polski". Następnie odbędzie się panel parlamentarzystów: Marek Biernacki (Koalicja Polska), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Zbigniew Girzyński (PiS). Spotkanie poprowadzi Wojciech Dąbrowski z Polsat News.

We wtorek prof. Paweł Skibiński przedstawi zagadnienie: "Prymat rodziny w życiu społecznym. Prawa i obowiązki rodziny". W panelu publicystów udział wezmą: Grzegorz Górny, Michał Karnowski i Franciszek Kucharczyk. Spotkanie poprowadzi Wojciech Sałek z Radia PLUS Radom.

W środę organizatorzy zapraszają na spotkanie z ks. Jerzym Jastrzębskim, który przedstawi temat: "Aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego o pracy ludzkiej. Wybrane aspekty". Natomiast Zdzisław Maszkiewicz przedstawi zagadnienie: "Obrona praw pracowniczych i troska o dobro wspólne” – komunikat Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej. W programie jest także pokaz filmu "Non possumus” Pawła Woldana, część I.

W czwartek prof. Jan Żaryn wygłosi wykład: "Prymas Tysiąclecia i Mąż Stanu: prowadzenie Kościoła i Narodu w warunkach komunistycznego zniewolenia". Po prelekcji druga część filmu "Non possumus".

W piątek do Radomia przyjedzie o. dr Gabriel Bartoszewski, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia z wykładem: "Prymas Wyszyński w służbie Kościołowi i Narodowi". Rozmowę przeprowadzi Iza Kozłowska Polskiego Radia 24. W programie jest także przedstawienie teatralne "Prymas" przygotowane przez młodzież z parafii św. Stefana w Radomiu.