Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pod opiekę św. Katarzyny Aleksandryjskiej

wtorek, 24 listopada 2020 17:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

25 listopada Kościół wspomina św. Katarzynę Aleksandryjską. To uroczystość patronalna kościoła, którym od ponad 500 lat opiekują się w Radomiu ojcowie bernardyni.

Kościół, któremu patronuje w Radomiu św. Katarzyna Aleksandryjska został ufundowany w 1468 roku przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Od początku jego stróżami byli ojcowie bernardyni, z przerwą na lata 1864 do 1936 kiedy klasztor uległ kasacie po upadku powstania styczniowego. Patronką kościoła jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Czym zasłużyła sobie na chwałę świętości? Komu patronuje? Jak zyskać odpust przypisany do uroczystości patronalnej? O. dr Czesław Gniecki OFM, gwardian klasztoru:

 Ojcowie bernardyni nie mają własnej parafii, ich parafią jest więc cały Radom. Szczególnie 25 listopada warto chociaż na krótką chwilę wstąpić do kościoła i poprosić o wstawiennictwo i pomoc św. Katarzynę. Msze święte będą sprawowane o godz.: 6, 7, 8, 9 i 18. 30.

Przy kościele działają różne wspólnoty między innymi: Franciszkański Zakon Świeckich, Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej, Wspólnota Żywego Różańca, Franciszkańska Młodzież Oazowa, Wspólnota Dzieci Bożych. Od 2000 roku ojcowie prowadzą kuchnię dla ubogich św. Antoniego.