Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Robert Kowalski: większość naszych placówek pracuje w trybie zdalnym

czwartek, 03 grudnia 2020 13:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Większość placówek radomskiej Caritas pracuje w trybie zdalnym. Wyjątkiem na dobroczynnej mapie tej charytatywnej organizacji jest Centrum Zabaw i Nauki Bajka w Radomiu, Dom Dziecka w Jasieńcu i działalność Pedagogów Ulicy. Caritas ma pod swoją opieką kilkanaścioro bardzo chorych dzieci, które systematycznie potrzebują pomocy.

Ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas nie ukrywa, że jest to dla niego bardzo trudna sytuacja. - Większość naszych placówek pracuje w trybie zdalnym. Wyjątkiem jest działalność Centrum Zabaw i Nauki Bajka w Radomiu. Musieliśmy jednak ograniczyć ilość uczestników. W mocnym rygorze sanitarnym - zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego - spotykają się też pedagodzy ulicy ze swoimi podopiecznymi - powiedział ks. Kowalski, który był gościem Radia Plus Radom.

Caritas stara się myśleć przyszłościowo i budować strategię działań na przyszłość. - Niewykluczone, że wiosną wzrośnie liczba zakażeń. Mimo to liczymy, że placówki wrócą do normalnego systemu pracy. Nie możemy też zapomnieć o Domu Dziecka w Jesieńcu. Wszyscy nasi podopieczni przebywają na miejscu. Nie opuszczają dotychczasowego miejsca pobytu - powiedział ks. Robert Kowalski.

Radomska Caritas przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "koperta życia", która jest adresowana do seniorów. Koperty zawierają formularz, na którym należy wpisać dane osoby starszej, informacje o dolegliwościach i przyjmowanych lekach, a także numer telefonu osoby do kontaktu. Następnie wkładamy go do specjalnej plastikowej koperty i umieszczamy wewnątrz lodówki na drzwiczkach. Na drzwiach lodówki należy umieści naklejkę.

Takie działania mają ułatwić udzielenie pomocy osobie potrzebującej przez służby medyczne. Znając jej schorzenia i przyjmowane leki, będą mogli szybciej udzielić pomocy. Caritas Diecezji Radomskiej otrzymała 500 sztuk “kopert życia”.

Przypomnijmy, że radomska Caritas w tym roku rozprowadzi 50 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dla porównania, rok temu było ich 80 tys. – Mamy świadomość ograniczeń związanych z liczbą wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Mszach św. Dlatego przygotowaliśmy mniej świec. Środki zebrane z dystrybucji świec będą przeznaczone na wsparcie potrzebujących dzieci. Zapewnią im wypoczynek, rehabilitację, leczenie i posiłki.