Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Rok Jakubowy w diecezji radomskiej uroczyście rozpoczęty

niedziela, 31 stycznia 2021 14:48 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W kościele św. Jakuba w Skaryszewie odbyła się diecezjalna inauguracja Roku Jakubowego. Świątynia jest jedną z 48 wspólnot w Polsce, w której będzie można uzyskać odpust zupełny.

Rok Jakubowy przypada gdy święto św. Jakuba (25 lipca) wypada w niedzielę. Poprzednio miało to miejsce w 2010 roku.

Mszy świętej inaugurującej Rok Jakubowy w diecezji radomskiej przewodniczył biskup Piotr Turzyński.

- Ten rok jubileuszowy ogarnia wszystkie kościoły stacyjne przy trasie, która prowadzi do grobu, gdzie jest świadek, orędownik. Wszystkie kościoły stacyjne w Polsce uzyskały możliwość, że kto nawiedzi kościół, uzyska odpust pod normalnymi warunkami - komunia święta, spowiedź, modlitwa "Ojcze Nasz", wyznanie wiary i modlitwa do Matki Bożej i świętego Jakuba. Dekret papieski dodaje, że trzeba na chwilę zatrzymać się w rozmyślaniu nad Panem Bogiem, jego miłością i swoim życiem - mówił biskup Piotr Turzyński.

Biskup Piotr Turzyński zaapelował także do wiernych, żeby zachęcali swoich bliskich do nawiedzania świątyni w Skaryszewie.

- Chciałbym, żebyście i wy, którzy tu jesteście i którzy nas słuchają, korzystali z tej wielkiej łaski, ale żebyście też powiedzieli swoim bliskim i rodzinie, że można wybrać się do Skaryszewa, stanąć przed obrazem świętego Jakuba, pomyśleć chwilę o Panu Bogu, Jego miłości, odmówić odpowiednie modlitwy i prosić o miłosierdzie. To jest wielki dar - mówił biskup.

Ks. Dariusz Skrok, proboszcz parafii św. Jakuba w Skaryszewie zachęca do odwiedzania kościoła, ale też podkreśla, że to zobowiązanie dla parafii.

- W tym roku mamy tę radość, że nasz kościół stał się stacyjnym na polskim szlaku świętego Jakuba - od Warszawy przez Skaryszew do Krakowa, Zgorzelca i przez Niemcy, Francję do Hiszpanii do grobu świętego Jakuba. Dla nas to wielki przywilej - to jedyny kościół św. Jakuba w diecezji radomskiej. Z jednej strony zaszczyt, a z drugiej zobowiązanie, żebyśmy byli wierni charyzmatowi świętego Jakuba - mówi ks. Dariusz Skrok.

W mszy świętej uczestniczyła także grupa pielgrzymów z konfraterni świętego Jakuba Apostoła.

- Jako konfraternia mieliśmy w 2016 roku pierwsze przejście, jeśli chodzi o drogę Warszawa - Skaryszew - Kraków i wytyczenie świętokrzyskiej drogi świętego Jakuba. Dwa lata temu przeżywaliśmy poświęcenie słupka świętego Jakuba i teraz cieszymy się z inauguracji roku composteliańskiego. Mamy nadzieję, że ten kościół będzie szczególnie nawiedzany przez pielgrzymów i będzie źródłem łaski - mówi Marek Sokołowski, senior konfraterni świętego Jakuba Apostoła przy katedrze polowej w Warszawie.

Rok Jakubowy jest obchodzony w Kościele od XII wieku. To długi zwyczaj pielęgnowany w Santiago de Compostela, do którego pielgrzymują rzesze pątników.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, do 31 grudnia 2021 roku, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego Apostoła.