Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk: Bądźcie ludźmi Bożej mądrości i biblijnej prawości, jak Noe

wtorek, 16 lutego 2021 19:32 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Siedmioosobowa grupa dorosłych przystąpiła dziś do sakramentu bierzmowania - Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Solarczyka odbyła się w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

To pierwszy sakrament bierzmowania, jakiego udzielił biskup radomski po objęciu diecezji radomskiej. - Dla mnie ta dzisiejsza Msza św. i ten sakrament jest wyjątkowy, bo po raz pierszy jako, biskup radomski będę udzielał sakramentu bierzmowania, właśnie wam. I mógłbym powtórzyć jeszcze raz te dary opowiadając, co ja niosę dzisiaj tutaj. Ale przywołam tylko ten ostatni - bojaźń - mówił w homilii ks. biskup Marek Solarczyk:

Biskup radomski wspomniał, że sakrament bierzmowania, tak jak przyjęcie każdego innego sakramentu, jest szczególnym wydarzeniem w życiu człowieka. Przyjmując dary Ducha Świętego, chrześcijanin zobowiązuje się jednocześnie do wykorzystania tych darów dla wzrostu własnej wiary, ale także do bycia dojrzałym świadkiem Jezusa Chrystusa na drogach codziennego życia. - Ten sakrament jest wyjatkowy. Wierzę w to, że to jest rzeczywiście ten niepojęty po ludzku moment, kiedy sam Bóg stanie w twoim życiu z tym wszystkim co On będzie chciał i co otworzy, ofiaruje, pozwoli przeżyć. My wszyscy, a ja szczególnie jestem po to, aby w tym wam dopomóc, aby to wspomóc, aby tego nie zmarnować, aby tego nie osłabić - mówł biskup.

- Ja nieustannie, kiedy staję przed osobą, której udzielam sakramentu bierzmowania, przywołuję sobie te słowa, które Dzieje Apostolskie zapisują, kiedy Chrystus mówił, że - "Jak otrzymają Ducha i przyjmą Jego moc, to będą Jego świadkami". O to się modlimy - dodał na zakończenie.

Nazwa sakramentu pochodzi od łacińskiego słowa confirmatio, które oznacza potwierdzenie. Etymologia polskiego słowa pochodzi od staropolskiego słowa bierzmo, które oznacza belkę podtrzymującą strop domu. Sakrament bierzmowania jest więc sakramentem umacniającym i podtrzymującym życie w wierze.

W obrzędzie bierzmowania najważniejszym znakiem jest namaszczenie krzyżmem, które jest pieczęcią Ducha Świętego. Chrześcijanin przyjmujący ten sakrament decyduje się na całkowitą przynależność do Chrystusa i oddanie się na Jego służbę. To znamię Ducha jest także znakiem obietnicy Bożej opieki.

Skutkiem sakramentu jest specjalne wylanie Ducha Świętego. Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej. Ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem oraz udziela specjalnej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem. Znamię tego sakramentu, podobnie jak chrztu, jest niezacieralne.