Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wciąż z rygorami sanitarnymi

środa, 05 maj 2021 13:29 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Grupy pątnicze nie będą mogły liczyć więcej niż 150 osób – poinformował ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

W Kurii Diecezji Radomskiej odbyło się wczoraj wieczorem spotkanie organizacyjne z udziałem księdza biskupa Marka Solarczyka oraz przewodników poszczególnych grup. W tym roku pątnicy będą się modlić w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Kszczot poinformował, że Główny Inspektor Sanitarny opracowuje wytyczne ws. organizacji pieszych pielgrzymek w Polsce.

- GIS będzie rekomendował, by osoby, które planują wziąć udział w pielgrzymce, wykonały 48 godziny przed wyruszeniem na pątniczy szlak darmowe testy na obecność koronawirusa. Ponadto noclegi mogą się odbywać w pojedynkę. Większa liczba dotyczy tylko członków rodzin. Rozmawiamy w czasie, kiedy sytuacja związana ze szczepieniami wciąż się zmienia. Cieszy nas także malejąca liczba nowych zakażeń – powiedział ks. Kszczot, który był gościem Radia Plus Radom.

Ks. Kszczot dodał, że obecna sytuacja zmusza do tego, aby bardziej zaakcentować pokutny charakter pielgrzymowania, wykorzystać doświadczenie ubiegłoroczne i przyprowadzić bezpiecznie do Matki Bożej jak największą liczbę pątników.

Dlatego też w tegorocznej pielgrzymce, w nawiązaniu do trwającego w diecezji radomskiej Jerycha Rodzin, przyświecać będzie hasło "Maryja nadzieja rodzin". - To hasło zaproponował biskup Marek Solarczyk. Potrzebujemy w tym trudnym czasie nadziei, którą daje nam Maryja. To również nawiązanie do zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Dlatego będziemy głosić podczas pielgrzymki konferencje na bazie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Nie zapominamy również o osobie Sługi Bożego księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego, wielkiego czciciela Matki Bożej – powiedział ks. Mirosław Kszczot.

W ubiegłym roku w reżimie sanitarnym z diecezji radomskiej na Jasną Górę pielgrzymowało 11 grup liczących ok. 600 osób.