Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ukazała się publikacja o "św. Franciszku z Radomia"

środa, 05 maj 2021 14:29 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Teksty modlitw o kanonizację bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, nazywanego „świętym Franciszkiem z Radomia" zamieszczono w publikacji ks. Alberta Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Książka „Kapłan według Serca Bożego. Zbiór modlitw za wstawiennictwem bł. ks. Bolesława Strzeleckiego” jest do nabycia w parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu koło Szydłowca, gdzie dorastał ks. Strzelecki. Opracowanie, które zostało wydane z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Strzeleckiego zawiera również modlitwę o powołania, w intencji chorych i o pomoc w trudnych sytuacjach.

Słowo wstępne napisał biskup Marek Solarczyk. - Niech przekazane w tej publikacji teksty modlitw przyniosą obfite owoce w życiu duchowym wiernych, przyczynią się do upowszechnienia tak wyjątkowego świadka Boga oraz staną się wezwaniem dla duchownych, aby w obecnym czasie byli kapłanami według Serca Bożego – napisał biskup radomski.

Publikacja zawiera biogram bł. ks. Bolesława Strzeleckiego. Można również znaleźć teksty trzech ważnych modlitw, zatwierdzonych 16 kwietnia 2021 r. przez bp. Marka Solarczyka. Pierwszą z nich jest „Modlitwa o kanonizację”. - Stanowi ona wołanie do Boga o konkretną, ważną i potrzebną łaskę, przez wstawiennictwo bł. ks. Bolesława. Zawiera jednocześnie prośbę o to, by bł. ks. Bolesław jako Święty mógł zostać ukazany Kościołowi na całym świecie – powiedział ks. dr Albert Warso.

Książka zawiera również „Nowennę za wstawiennictwem bł. ks. Bolesława Strzeleckiego”. Ks. Warso mówi, że w „tej dziewięciodniowej modlitwie wybrzmiewają charakterystyczne rysy życia i duchowości bł. ks. Bolesława Strzeleckiego: Kapłan według serca Bożego, Czciciel Najświętszej Maryi Panny, Gorliwy i odważny duszpasterz, Wychowawca dzieci i młodzieży, Opiekun chorych i cierpiących, Sługa miłosierdzia, Ojciec ubogich, Rozkochany w Kościele, Męczennik za Chrystusa”.

Kolejną częścią modlitewnika jest „Litania do bł. ks. Bolesława Strzeleckiego”. Składa się ona z różnych tytułów, którymi wzywa się jego wstawiennictwa. Początki tej litanii pojawiały się już za życia ks. Bolesława, gdy na drzwiach jego domu wypisywano na przykład określenia: „Ojciec ubogich”, „Przyjaciel dzieci”, czy „Święty ksiądz”.

Następujący później „Różaniec z bł. ks. Bolesławem Strzeleckim”, stanowi rozważania do wszystkich dwudziestu tajemnic Różańca świętego. Każde z nich zawiera odniesienie do życia i postawy bł. ks. Bolesława, jak również prośbę o jego wstawiennictwo.

Rozważania „Drogi Krzyżowej z bł. ks. Bolesławem Strzeleckim”, będącej kolejną częścią publikacji, po refleksji nad Męką Chrystusa, odwołują się do męczeństwa „Radomskiego świętego Franciszka”.

Publikacja zawiera również modlitwę o powołania, w intencji chorych i o pomoc w trudnych sytuacjach.

Kolejna część publikacji jest zbiorem wybranych cytatów. Najpierw są to trzy fragmenty pochodzące z listów bł. ks. Bolesława Strzeleckiego. Zachowało się niewiele zapisanych wypowiedzi Błogosławionego. Wzruszający i znamienny jest zwłaszcza ostatni cytat – fragment listu pisanego z więziennego szpitala.

Później następują krótkie cytaty ze wspomnień i wypowiedzi o bł. ks. Bolesławie, ułożone w porządku alfabetycznym, według nazwisk ich autorów. To z jednej z tych wypowiedzi, ze słów ks. Lucjana Wojciechowskiego: „Cieszył się wspaniałą opinią jako Kapłan według Serca Bożego”, książka wzięła swój tytuł.

Opracowanie zamyka fragment homilii św. Jana Pawła II, wygłoszonej w Warszawie 13 czerwca 1999 r., w dniu beatyfikacji 108 Męczenników z czasów II wojny światowej, w gronie których wyniesiony został na ołtarze również ks. Bolesław Strzelecki.

Publikacja została wydana w Jastrzębiu, a wydrukowana w Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu. Opracował ją ks. prałat Albert Warso, a okładkę przygotowała Monika Rybczyńska, autorka między innymi logo Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Można ją zamówić w parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, ul. Jana Pawła II 8, 26-500 Jastrząb, tel. 48 628 40 06.