Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Od soboty symbole ŚDM w Polsce. Będą w Skarżysku i Radomiu (program)

piątek, 20 sierpnia 2021 12:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Polsce rozpoczyna się peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i ikona Salus Populi Romani objadą prawie 4 tys. kilometrów, odwiedzając młodzież w 23 diecezjach w ciągu 12 dni. Symbole będą przebywać w Polsce po raz piąty w historii.

Bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży w rozmowie z Polska Agencją Prasową powiedział, że obecność znaków Światowych Dni Młodzieży w Polsce będą szansą na ożywienie duszpasterstwa.

- Będzie to dla nas okazja, by wrócić pamięcią do wydarzeń sprzed lat oraz przypomnieć sobie przesłania skierowane do młodych przez kolejnych papieży. W tym roku mija bowiem pięć lat od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz trzydzieści lat od ŚDM w Częstochowie – mówił PAP bp Solarczyk.

Natomiast ks. dr Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM na antenie Radia Plus Radom powiedział, że symbole przebywają obecnie na terenie Francji.

- Samochód minął właśnie Paryż i zmierza w kierunku Polski. Jesteśmy przygotowani na ich przyjazd. Patrzymy na to wszystko z wielką nadzieją, bo liczymy, że symbole ŚDM pomogą nam uświadomić moc krzyża i bardziej zjednoczą nas z Chrystusem w drodze do Lizbony w 2023 roku – powiedział ks. Wilk w rozmowie z naszą rozgłośnią.

Ks. Wilk przyznał, że Polska będzie jednym z niewielu krajów, w którym przed ŚDM Lizbona 2023 pojawią się Krzyż i Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. - Można powiedzieć, że wybłagaliśmy Portugalczyków o te symbole. Mamy 12 dni na peregrynację symboli w naszym kraju. Przed nami była Angola a potem trafią one do Hiszpanii – powiedział ks. Wilk.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM zwrócił uwagę na obecność symboli SDM w Polsce w latach 2014-2016. Odwiedziły wtedy wszystkie polskie diecezje w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Mamy nadzieję, że będzie to taki punkt zapalany dla nas wszystkich idących nie tylko w kierunku Światowych Dni Młodzieży, ale uświadomienia sobie, że chcemy na nowo obudzić w nas potrzebę bycia na modlitwie, wspólnoty, organizowana wydarzeń, aby obudzić w sobie pragnienie trwania w Kościele – powiedział ks. Wilk.

Na mapie peregrynacji znajdują się m.in. dwa miasta w diecezji radomskiej. 28 sierpnia symbole SDM będą przebywały w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej. Tego dnia odbędzie się diecezjalny Dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Młodzi przy symbolach ŚDM podziękują za 50 lat obecności ruchu oazowego w diecezji radomskiej. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie bp Marek Solarczyk. O godz. 15 zgromadzeni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego i nastąpi wprowadzenie symboli Światowych Dni Młodzieży.. Następnie Symbole odjadą do Kielc, tak aby potem wrócić do Radomia, do Duszpasterstwa Akademickiego, 29 sierpnia. Przywitanie Symboli przez Biskupa Radomskiego nastąpi o godz. 1.00 i modlitwa Służby Liturgicznej ołtarza, a następnie:

  • 2.00 adoracja w ciszy
  • 3.00 droga krzyżowa
  • 4.00 męski różaniec
  • 5.00 modlitwa KSM
  • 6.30 msza św.
  • 7.30 pożegnanie Symboli

Drewniany krzyż wykonany został w 1983 r. Rok później z woli papieża św. Jana Pawła II, który określił krzyż jako znak miłości Jezusa Chrystusa do człowieka, postawiono go w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Krzyż ŚDM ma wysokość 3,8 m i waży 31 kg.

Drugi symbol ŚDM – to kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Ikona ma 118 cm wysokości i waży 15 kg.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był św. Jana Paweł II.