Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Posłanie misyjne wraz z odnowieniem ślubów Synów Niepokalanego Poczęcia

środa, 08 grudnia 2021 20:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ks. Michał Ulaski, kapłan diecezji radomskiej, udaje się na misje na Alaskę. Mszy świętej w kościele św. Wacława w Radomiu przewodniczył wieczorem, 8 grudnia bp Marek Solarczyk. W trakcie liturgii zostały odnowiono śluby Synów Niepokalanego Poczęcia. Zgromadzenie ma w Polsce jeden dom - w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek.

W czasie liturgii za księdza Michała Ulaskiego modlił się bp Marek Solarczyk. - Wręczamy jemu znak krzyża i posyłamy jako zwiastuna zbawienia i pokoju. Wspieraj go Boże mocą swojej łaski, by nie zniechęcał się trudami swojej pracy. Ks. Michale, idź i głoś Ewangelię – modlił się ksiądz biskup Marek.

Ks. Michał Ulaski do wyjazdu na Alaskę przygotowywał się w Centrum Formacji Misyjnej. Wprawdzie krzyż misyjny otrzymał 1,5 roku temu z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio, to jednak dopiero teraz może udać się na Alaskę. Wyjazd został opóźniony z powodu sytuacji pandemicznej na świecie.

- Dziękuję księdzu biskupowi Markowi za posłanie. Liczny udział kapłanów pokazuje, że Kościół radomski dzieli się swoim bogactwem i wysyła kapłanów, aby głosili Słowo Boże. Proszę Was o modlitwę, aby ta misja była wypełnieniem woli Bożej - mówił ks. Ulaski, który do Stanów Zjednoczonych wyleci 15 grudnia.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński powiedział, że diecezja Fairbanks na Alasce jest jedyną diecezją misyjną w Ameryce Północnej. - Ks. Michał musi przyzwyczaić się do samotności i do tego, że wiele godzin będzie spędzał w podróży. Każdego roku do wyjazdu na Alaskę przygotowuje się jeden czy dwóch księży z Polski - powiedział ks. Maciej Będziński.

Ks. Ulaski przebywał w Centrum Formacji Misyjnej, gdzie poznawał język, umacniał swoją wiarę i przygotowywał się do wyjazdu na Alaskę. Mieszkają tam ludzie, którzy 6 tygodni czekają na przyjazd księdza, by uczestniczyć w Eucharystii. Powołanie misyjne u ks. Ulaski zrodziło się kilka lat temu, kiedy w Radomiu przebywał biskup Chad Zielinski z diecezji Fairbanks na Alasce. Mówił wówczas m.in. o wyzwaniach tamtejszego Kościoła, czy niewielkiej liczbie duchownych.

Ks. Michał Ulaski pochodzi z parafii św. Wacława w Radomiu, a świecenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Ks. Ulaski zanim został wyświęcony na księdza uczył się w Zespole Szkół Samochodowych, a następnie na Politechnice Radomskiej na Wydziale Mechanicznym. W czasie studiów seminaryjnych odbywał praktyki na Przystanku Jezus, w oazie, Domowym Kościele, domu dziecka.

W trakcie liturgii zostały odnowione śluby Synów Niepokalanego Poczęcia. Zgromadzenie ma w Polsce jeden dom - w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia jest dla wspólnoty jednym z najważniejszych dni w roku. Jej członkowie odnawiają bowiem dzisiaj swoje śluby zakonne.

Głównymi filarami działalności duszpasterskiej Zgromadzenia jest apostolstwo szpitalne i edukacyjne. Jego założycielem był ojciec Alojzy Maria Monti – zwany ojcem sierot i sługą chorych. Razem ze swoim kierownikiem duchowym – o. Dossi oraz Cyprianem Pazzini – pielęgniarzem z Cremony zorganizował w 1850 roku projekt zgromadzenia zakonnego, oddanego pracy lekarskiej i wychowawczej. W tym samym roku w Bussolengo, o. Monti zaproponował nazwę: „Synowie Niepokalanego Poczęcia”, chcąc postawić Niepokalaną za wzór miłosiernej służby, polegającej na doprowadzeniu człowieka chorego, opuszczonego i potrzebującego, do wolności bycia dzieckiem Bożym. O. Monti zmarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.