Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Wójcik: Mniej osób dostanie pomoc przez biurokrację

wtorek, 09 grudnia 2014 14:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Organizacje charytatywne nie wykluczają, że mniej osób zostanie objętych wsparciem w wyniku biurokratycznych przepisów dotyczących unijnego programu żywnościowego w Polsce. Ich zdaniem, unijne przepisy dotyczące pomocy społecznej, nie są tak rygorystyczne, jak te, które wprowadziła Polska. Chodzi o tzw. podprogram Programu Operacyjnego "Pomoc Żywnościowa", który będzie realizowany do 23 stycznia 2015 roku.

- Żeby wydać paczkę żywności o wartości 30 złotych i wadze ok. 7 kg, trzeba przygotować i wypełnić kilka załączników formatu A4 - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. Dodał, że organizacja nie może przeznaczyć 1 kg żywności na przygotowanie ciepłego posiłku dla bezdomnych. - W minionych latach taka możliwość była. Dla wielu organizacji było to wielkie udogodnienie. A dzisiaj? Co osoba bezdomna zrobi z butelką oleju, którą ma otrzymać w paczce? Gdzie ugotuje sobie posiłek? - zastanawiał się ks. Wójcik.

Halina Janiszek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu zwróciła uwagę, że z pomocy unijnej może wypaść grupa osób, które opiekują się dziećmi specjalnej troski. - W takiej rodzinie dochód nie może przekroczyć 1300 złotych. Tymczasem świadczenie na dziecko wynosi 1000 złotych, plus zasiłek rodzinny, czy jakiekolwiek inne wsparcie, które uniemożliwi skorzystanie z pomocy żywnościowej - mówiła dyrektor Janiszek. Dodała, że osoby zainteresowanie udziałem w programie muszą się zgłosić do właściwych rejonów pracy socjalnych celem wypełnienia specjalnie przygotowanych ankiet od poniedziałku do piątku od 7.30 do 10.00. Kryterium dochodowe dla osoby samotnej wynosi 813 złotych netto, dla osób w rodzinie nie może przekroczyć 684 złotych netto na osobę.

Dyrektor Radomskiego Banku Żywnościowego Krzysztof Sokołowski powiedział, że decyzja o przystąpieniu do realizacji programu żywnościowego została "podjęta w tragicznych okolicznościach". - Mówimy o tzw. podprogramie Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej, który potrwa do 23 stycznia 2015 roku. Przerażają nas prace biurokratyczne. Musimy do tego czasu wydać dary, potem mamy dwa tygodnie na przygotowanie sprawozdania z podaniem ilości osób, które skorzystały ze wsparcia z podaniem liczby niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, niepełnych, emigrantów, bezdomnych, osób z podziałem na kobiety i mężczyzn, czy dzieci poniżej 15. roku życia itp. - wyliczał dyrektor Sokołowski.

Radomski Bank Żywności musiał wziąć kredyt na dystrybucję darów. - Na zwrot poniesionych przez nas kosztów, będziemy musieli czekać 90 dni - dodał dyr. Sokołowski.

Z pomocy Radomskiego Banku Żywności będzie mogło skorzystać ok. 14 tysięcy osób. Na pomoc będą mogli liczyć m.in. podopieczni diecezjalnej Caritas, mieszkający na terenie województwa mazowieckiego. Pozostałe osoby z terenu diecezji radomskiej, będą ubiegały się o pomoc z organizacji, które swoim zasięgiem obejmują województwo łódzkie, bądź świętokrzyskie.

Według ustaleń każda osoba, która wcześniej wypełni formularz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, będzie mogła otrzymać 2 paczki z darami żywnościowymi, w skład której wchodzą 2 kg cukry, paczka makaronu, dwie konserwy mięsne i 1 butelka oleju rzepakowego.

Program "Pomoc żywnościowa" jest kontynuacją programu "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" (PEAD). Program jest realizowany przez Agencję Rynku Rolnego we współpracy z organizacjami pozarządowymi. W 2012 roku budżet programu wynosił 75 mln euro. Ogółem z pomocy skorzystało około 2,9 mln osób.

W Polsce realizacją programu zajmują się 4 organizacje: Caritas Polska, PCK, Federacja Polskich Banków Żywości oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej.