Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Sakrament, który daje siłę

niedziela, 11 stycznia 2015 13:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

O znaczeniu sakramentu Chrztu świętego w życiu człowieka mówił biskup Henryk Tomasik, który 11 stycznia celebrował Mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Tego dnia do gmachu seminarium przybyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół WSD i rodzice alumnów. Dziś jest już ponad 2,5 tys. członków tego dzieła, którzy indywidualnie i anonimowo modlą się za konkretnego alumna.

11 stycznia Kościół katolicki obchodzi w liturgii święto Chrztu Pańskiego. Kończy ono okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera się szopki. I właśnie tematyka Chrztu Pańskiego zdominowała homilię, którą wygłosił biskup Henryk Tomasik. - Dziękujemy Bogu za sakrament Chrztu świętego, że zostaliśmy przez niego włączeni do wspólnoty wiary, by mógł w nas kształtować się człowiek na wzór Chrystusa - mówił biskup radomski. Podkreślał też, że chrześcijanin jest światłem i ma pokazywać innym ludziom drogę do Chrystusa. - Każdy z nas ma być światłem dla świata. To ważne zadanie ale i zobowiązanie, dlatego prosimy o Bożą pomoc, by dobrze wypełnić zadania wynikające z przyjęcia sakramentu Chrztu świętego - mówił biskup.

Z kolei ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu podziękował członkom Towarzystwa Przyjaciół WSD za wspieranie modlitwą alumnów. - Dziękujemy za to, że jesteście razem z nami, że wspieracie nas swoją modlitwą. Jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni. Jesteśmy razem, bo łączy nas troska o Kościół, by Bóg był obecny w świecie - mówił ks. Wojtkun.

O tym, że jedną z form wsparcia seminarium jest powołane przez bpa Jana Chrapka Towarzystwo Przyjaciół WSD mówił moderator tego dzieła ks. Grzegorz Tęcza. - Dziś jest już ponad 2,5 tys. członków, którzy indywidualnie i anonimowo modlą się za konkretnego alumna - poinformował ks. Tęcza.

Paweł Męcina jest alumnem czwartego roku. - Jestem wdzięczny Bogu za każdą osobę, która modli się za nas. To ogromne duchowe wsparcie - powiedział kleryk radomskiego seminarium.

Od 4 lat członkiem Towarzystwa jest Bożena Wykrota z parafii katedralnej w Radomiu. - Mój alumn jest już na roku czwartym. Jestem wdzięczna Bogu, że mogę duchowo wspomagać konkretne powołania, aby byli to ludzi odważnie kroczący droga kapłańską - powiedziała członkini Towarzystwa.

Towarzystwo Przyjaciół Seminarium powstało 11 listopada 1999 r. z inicjatywy bp. Jana Chrapka. Zasadniczym celem Towarzystwa jest wspieranie powołań alumnów poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień jak również pomoc materialną. Członkowie Towarzystwa spotykają się co roku na spotkaniu opłatkowym, kilka razy w roku kierowany jest do nich specjalny list, informujący o bieżących wydarzeniach z życia seminaryjnego.