Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Deszczowy początek pielgrzymowania

sobota, 05 sierpnia 2023 21:17 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
ks. Stanisław Piekielnik

- Przynajmniej się nie kurzy - mówią pątnicy z grupy nr 20, którzy w sobotę przed południem rozpoczęli pielgrzymowanie na Jasną Górę. Pielgrzymów pobłogosławił bp Paweł Socha, pochodzący z parafii Kuczki emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Przynajmniej się nie kurzy - mówią pątnicy z grupy nr 20, którzy w sobotę przed południem rozpoczęli pielgrzymowanie na Jasną Górę. Pielgrzymów pobłogosławił bp Paweł Socha, pochodzący z parafii Kuczki emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Grupę nr 20 tworzy 140 pielgrzymów z parafii Kuczki i Małęczyn. W tym roku wyruszyli po raz 33, a po raz 10. przewodnikiem grupy jest ks. Mariusz Morawski.

- Ksiądz Mariusz odchodzi z naszej parafii do Chlewisk. Będzie nam go brakowało. Dziękujemy mu za te wszystkie lata i za to, że i w tym roku podjął się trudu organizacji i roli przewodnika – mówią pątnicy.

Za nim pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Paweł Socha, pochodzący z parafii Kuczki emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. We Eucharystii uczestniczył i homilie wygłosił ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Pierwszy dzień pielgrzymiej drogi rozpoczął się w strugach deszczu. A pierwszy odcinek przeszli wraz z pielgrzymami m.in. bp Paweł Socha, ks. proboszcz Wiesław Kudła oraz Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.

Wśród pielgrzymów „Dwudziestki” jest również seminaryjna grupa powołaniowa. Tworzą ją ks. Grzegorz lipiec, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz dwóch kleryków. - Naszej trójce przewodzi ks. Grzegorz Lipiec. Idzie Adrian Czajkowski, alumn V roku, i ja. Tworzymy grupę powołaniową z naszego seminarium. Przynależymy do grupy nr 20 i z nią wychodzimy. Z nią także wejdziemy na Jasną Górę. Ale po drodze będziemy odwiedzać inne grupy, by opowiadać o drodze naszego powołania, o życiu i formacji w seminarium. Będziemy również modlili się w intencjach, o które poproszą nas pielgrzymi. Sami będziemy również prosili o modlitwę w intencji nowych, dobrych powołań i w intencji naszego domu studiów i formacji do kapłaństwa. – mówi Hubert Popis, kleryk III roku.

Oficjalne rozpoczęcie 45. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 9.30 na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.