Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

To kpina z polskiej Konstytucji i praw rodziców

piątek, 16 stycznia 2015 13:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W ten sposób psycholog ks. Marek Dziewiecki komentuje decyzję pełnomocnika rządu ds. równego statusu, który pod koniec 2014 roku zwrócił się do ministra edukacji z postulatem, aby wychowanie do życia w rodzinie było obowiązkowe. Według ks. Dziewieckiego, jest to krok w kierunku ograniczenia praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich światopoglądem i systemem wartości.

- Mogę śmiało powiedzieć, że pani pełnomocnik kpi z polskiej Konstytucji i praw rodziców. Jej działania są sprzeczne z prawem. Nie można się zgodzić, by rola rodziców skupiła się wyłącznie na urodzeniu dzieci zaś państwo będzie narzucało światopogląd - powiedział ks. Marek Dziewiecki, który jednocześnie skrytykował tzw. edukatorów seksulanych mówiąc, że są to osoby, "które zamiast wiedzy promują ignorancję". Według duszpasterza młodzieży, ukrywają oni wiedzę o tym, że są takie zachowania seksualne, które prowadzą do uzależnień, przestępstw, a nawet śmierci oraz że w dziedzinie zachowań seksualnych jedynym pewnym sposobem ochrony przed chorobami wenerycznymi jest wstrzemięźliwość przedmałżeńska i wzajemna wierność małżeńska.

Ks. Dziewiecki wyraził też tezę, że trzeba bronić się przed inicjatywami, które zmierzają w kierunku demoralizacji. Według niego najlepszym sposobem jest demaskowanie przewrotności tych inicjatyw, które są promowane pod ładnie i naukowo brzmiącym hasłem: edukacja seksualna. Mówi, że trzeba informować rodziców o tym, że tak zwana edukacja seksualna to w praktyce zachęcanie dzieci i młodzieży do chorej filozofii życia, w której przyjemność staje się ważniejsza od człowieka i od jego godności, a nawet od jego zdrowia i życia. Podkreślił, że tak radykalne wprowadzanie młodych ludzi w błąd prowadzi do wulgaryzacji ich więzi i do dramatów życiowych, gdyż w żadnej dziedzinie ludzkiego życia krzywdy nie są aż tak bolesne i aż tak trwałe, jak właśnie w sferze seksualnej.

Ks. Dziewiecki podkreślił też, że rodzice mają prawo wymagać od szkoły, aby wspierała podstawowe wartości rodziny. Dodał, że zadaniem rodziców jest nie tylko kontrolowanie tego, w jaki sposób ich dzieci postępują na co dzień i z jakimi rówieśnikami mają kontakt, lecz także kontrolowanie podręczników i treści, z jakimi ich dziecko styka się na terenie szkoły.

Przypomnijmy, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Gwarantuje to im art. 48 ust. 1 Konstytucji RP.

Ks. Marek Dziewiecki publikuje książki i artykuły m.in. na temat psychologii zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień a także z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Jego publikacje dotyczą również zagadnień pedagogicznych: kształtowania dojrzałej postawy wobec poszczególnych sfer ludzkiej rzeczywistości, wychowania seksualnego, formacji sumienia i dojrzałej religijności oraz sposobów udzielania odpowiedzialnej pomocy wychowawczej.