Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W św. Barbarze w Pionkach zaczynamy rok odpustów

sobota, 02 grudnia 2023 18:16 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W każdy czwarty dzień miesiąca w kościele św. Barbary w Pionkach będziemy mieli możliwość uzyskania odpustu. Potwierdza to papieski dekret, a związany jest z ważnym rokiem w życiu parafii.

4 grudnia 1933 roku Najświętszy Sakrament został przeniesiony z kaplicy przy dworcu zachodnim w Pionkach do kościoła św. Barbary. Sama parafia została założona 12 maja pięć lat wcześniej, a co za tym idzie już za niecałe pół roku będziemy obchodzić jej 95-lecie. Z tej podwójnej okazji biskup radomski Marek Solarczyk wystąpił do papieża Franciszka o udzielenie dodatkowych odpustów w ciągu roku dla parafi. W odpowiedzi na tę prośbę został wydany dekret pozwalający na to, żeby każdy czwarty dzień miesiąca był dniem wyjątkowych odpustów, a sam kościół św. Barbary w Pionkach stał się miejscem pielgrzymek. W praktyce oznacza to, że świątynia w Pionkach dla wiernych stanie się w te dni równie ważna jak sanktuaria. Jak mówi proboszcz św. Barbary w Pionkach, ks. Robert Kowalski, w tych dniach planowana jest większa liczba nabożeństw:

Odpust pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego) może być uzyskany przez wiernych od najbliższego poniedziałku, aż do 4 grudnia przyszłego roku poprzez nawiedzenie w formie pielgrzymki kościoła parafialnego św. Barbary, zwłaszcza 4 dnia każdego miesiąca. - Odpust ten może być ofiarowany na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące – czytamy w dekrecie, którego oryginalny tekst znajdziecie poniżej.

Dodatkowo w najbliższy poniedziałek, we wspomnienie św. Barbary, pierwszej mszy św. o godzinie 6:30 przewodniczyć będzie biskup Marek Solarczyk, który na mocy innego dekretu będzie mógł udzielić wiernym błogosławieństwa papieskiego:

W myśl dekretu - odpust zupełny będą mogły otrzymać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu – po wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków.