Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pomagają chorym i ich rodzinom od 20 lat

piątek, 08 grudnia 2023 16:27 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: ks. S. Piekielnik
Elżbieta Warchoł

20 rocznicę działalności obchodzi Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. 8 grudnia 2023 roku odbyły się obchody jubileuszu 20 lecia działalności hospicjum połączone z XIII Konferencją Wolontariatu Hospicyjnego.

Pomagają osobom chorującym na nowotwory oraz ich rodzinom. Jubileusz 20 lecia działalności obchodzi Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. 8 grudnia 2023 roku w Sołtykowie odbyły się obchody jubileuszu połączone z XIII Konferencją Wolontariatu Hospicyjnego. Wygłoszone zostały trzy wykłady. Ks. dr. hab. Jacek Kucharski mówił na temat: Biblia a profesjonalizm hospicyjny. Uniwersalizm wskazań starotestamentalnego Tobiasza, dr Anna Byrczek z Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej przedstawiła temat: Co w nas zostało z nauczania ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Na zakończenie części wykładowej ks. prof. dr. hab. Waldemar Chrostowskiego wygłosił wykład na temat: Wolontariusz hospicyjny Samarytaninem naszych czasów. Zgromadzeni w Sołtykowie, w miejscu, gdzie powstaje wioska hospicyjna mogli także wysłuchać świadectw wolontariuszy oraz osób, ktore były objęte pomocą hospicjum.

Mszy św. przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. W homilii mówił między innymi: Dzisiaj prosimy Maryję, naszą kochającą Matkę, Królową Apostołów, Królową Kościoła, Matkę Kościoła, by to co Ona niosła, co przeżywała jest dla nas nadzieją, że Bóg nas prowadzi, że Bóg nas wspiera i będzie to rozwijał. Chcemy trwać przy tym co Boże, a dzisiaj w sposób szczególny dziękujemy za to, że wy, kochani wolontariusze i wszyscy wpisani w dzieło hospicjum trwacie, szanując i troszcząc się o to doczesne życie. Wierząc i pielęgnując to duchowe życie, które nigdy się nie kończy i trwa na wieki.

Ks. Marek Kujawski od 20 lat duszpasterz hospicjum:

Komu pomaga hospicjum i wolontariusze?:

Niezwykle ważna jest współpraca z rodzina chorego - zauważa ks. Marek Kujawski:

Jakie życzenia na kolejne lata działalności hospicjum?:

Na zakończenie spotkania jubileuszowego odbył się koncert Antoniny Krzysztoń.

Tylko w ostatnim roku wolontariusze hospicjum objęli domową opieką medyczną i niemedyczną 100 chorych w terminalnej fazie choroby onkologicznej oraz ich rodziny, a także osierocone dzieci.