Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Tobie Maryjo, zawierzamy!

piątek, 08 grudnia 2023 21:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radom i diecezja radomska zostały zawierzone Maryi Niepokalanej. Akt zawierzenia miasta i diecezji ponowił 8 grudnia 2023 roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny biskup radomski Marek Solarczyk. Uroczystość odbyła się przed figurą Niepokalanej, która ustawiona jest przed kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej - OO. Bernardynów w Radomiu.

Radom i diecezja, wszystkie rodziny, ojczyzna, rządzący, władze samorządowe Radomia, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służba zdrowia, pracujący i bezrobotni, przeżywający trudności materialne, alkoholicy czy więźniowie - wszyscy zostali zawierzeni Matce Bożej Niepokalanej. Uroczysty akt zawierzenia przed figurą Matki Bożej przed klasztorem OO. Bernardynów w Radomiu ponowił w obecności kapłanów i wiernych biskup radomski Marek Solarczyk:

Po akcie zawierzenia zgromadzeni przeszli do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie słowa powitania wypowiedział gwardian klasztoru ojców bernardynów o. Juniper Ostrowski:

We wprowadzeniu do liturgii biskup radomski Marek Solarczyk powiedział:

W homilii biskup radomski Marek Solarczyk mówił między innymi - Niech to będzie ten czas, w którym odnowimy wiarę, w którym umocnimy naszą nadzieję i razem z Maryją będziemy chcieli przeżywać nasze życie tak, aby przyniosło owoc miłości Boga teraz i na wieki:

Na zakończenie liturgii gwardian o. Juniper Ostrowski dziękował za sprawowaną liturgię. Specjalne słowa skierował także biskup radomski Marek Solarczyk:

W uroczystościach zawierzenia Radomia i diecezji Matce Bożej wzięli udział samorządowcy oraz mieszkańcy Radomia:

Figura Niepokalanej została poświęcona 13 czerwca 1858 roku i jest uznawana za drugą na świecie po Rzymie, wystawioną po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Figura ufundowana została przez Antoniego Plewińskiego. Zawierzenie Radomia i diecezji radomskiej odbywa się każdego roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, 8 grudnia. Akt zawierzenia Radomia i diecezji Niepokalanej zainicjował w 2004 roku śp. abp Zygmunt Zimowski.