Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wspieramy uchodźców w Odessie

poniedziałek, 09 lutego 2015 12:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W diecezji radomskiej rozpoczęła się akcja "Pomoc dla Ukrainy". Zbierana jest żywność, środki czystości i opatrunkowe oraz nowe ubrania. Udostępniono także konto złotówkowe i walutowe, na które można wpłacać pieniądze. O takie wsparcie apelowali przedstawiciele Caritas w Odessie, którzy pod koniec stycznia przebywali w Radomiu.

Szczegóły akcji zostały przedstawione w czasie konferencji prasowej, która odbyła się 9 lutego w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej. - Chcemy wesprzeć choć część głodnych i bezdomnych uchodźców, którym - poza domem i godnością - odebrano nawet dokumenty tożsamości, uniemożliwiając staranie się o pomoc od władz. Dotyczy to około 30 tys. osób - mówi ks. Robert Kowalski, wicedyrektor diecezjalnej Caritas.

Ks. Kowalski dodaje, że opowieść o sytuacji na Ukrainie mrozi krew w żyłach. Mówił o tym m.in. Aleksander Mordyński, dyrektor Caritas w Odessie. - Przed konfliktem ludzie byli samowystarczalni. Jedni drugim pomagali. Dziś już bogatych mało, trudno związać koniec z końcem a w samej Odessie jest ok. 30 tys. uchodźców ze wschodu Ukrainy. Potrzeba nam chleba, ubrań dla cywilów i środków opatrunkowych dla walczących, nie tylko żołnierzy bo cywile sami chwycili za broń. Ich państwo nie może wspierać, ich ratują inni cywile. Wojna bezpośrednio nas nie dotknęła, ale ludzie do nas przybyli przeżyli koszmar. Dzieciaki szybko odpoczywają ale starsi płaczą i tęsknią. Prosimy o pomoc - mówił Aleksander Mordyński.

Zaapelowano również do Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas o przeprowadzenie zbiórek. Potrzebna jest przede wszystkim żywność (kasza, mąka, ryż, cukier czy makaron), środki czystości i opatrunkowe oraz nowe ubrania (szczególnie bielizna i ubrania wierzchnie zimowe).

Przygotowane dary z zaznaczeniem na opakowaniu UKRAINA są przyjmowane od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 w magazynie Caritas przy ulicy Kościelnej w Radomiu. Udostępniono także konta na które można wpłacać pieniądze (złotówkowe: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem UKRAINA i walutowe: PL 12 1240 5703 1978 0010 3340 1093 BIC (SWIFT) PKO PPLPW XXX z dopiskiem UKRAINA.

Akcja potrwa do 12 marca. Następnie zostanie zorganizowany transport humanitarny do Odessy. Według różnych szacunków fala uchodźców liczy ok. 1 mln osób.

Zapraszamy do nas: