Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Dziś jest: Środa, 24 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ad multos annos, Biskupie Piotrze!

sobota, 29 czerwca 2024 23:39 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. Stanisław Piekielnik / Radio Plus Radom
ks. Stanisław Piekielnik

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła swoje imieniny obchodzi bp Piotr Turzyński. W intencji Solenizanta modliła się m.in. wspólnota seminarium duchownego w Radomiu. Porannej Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk.

W liturgie wprowadził ks. Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium:

- „Wierzę w kościół apostolski”. To zdanie często powtarzamy, a jest ono częścią naszej wiary, naszej tożsamości. Wierzymy, że wszechmogący Bóg chciał by fundamentem Kościoła była wiara konkretnych ludzi z ich historią życia, z ich wrażliwością i miłością do Pana Jezusa. W dniu dzisiejszym wspominamy Piotra naszych czasów – papieża Franciszka – prosząc o potrzebne łaski dla niego. A w naszej wspólnocie diecezjalnej i seminaryjnej dzisiaj na tej Eucharystii modlimy się za biskupa Piotra, dziękując Bogu za jego obecność wśród nas, dziękując za posługi, które sprawuje w diecezji radomskiej, ale również – jako duszpasterz środowisk polonijnych – na całym świecie. Prosimy o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo. – powiedział.

Homilię wyglosił bp Marek Solarczyk. Przypomniał w niej drogę realizacji powołania św. Piotra i św. Pawła jako sług i świadków chrystusowej Ewangelii, od wybrania do męczeńskiej śmierci.

- To jest ten wyjątkowy znak i potwierdzenie: nie ma czasu, nie ma okoliczności, które nie są ważne w planach Boga. W każdej sytuacji, w każdym miejscu i w każdym czasie Bóg mówi: Pójdź za mną, bo ja w tym jestem, bo moja moc cię osłoni, bo staniesz się sługą i świadkiem tego co ci objawiłem i tego co ci objawiam, po to aby inni dostąpili jasności Boga. Niech to odnowi naszą nadzieję, niech to umocni nas. Niech będzie również naszym życzeniem dla biskupa Piotra w naszych prośbach o umocnienie, i o zdrowie, i o siły i obfite owoce jego pasterskiej i apostolskiej posługi. – mówił bp Marek Solarczyk.

Na zakończenie Mszy św. życzenia dostojnemu solenizantowi złożyli klerycy.

- Euzebiusz z Cezarei w swoim dziele „Historia Ecclesiastica” daje jedno z pierwszych świadectw o kulcie świętych apostołów Piotra i Pawła. Pisał o zaszczepach Kościołów, które zasadzili owi apostołowie. Dzisiaj stajemy z wdzięcznością wobec Pana Boga za to, że możemy być owocami już nie tylko tych zaszczepów, ale wielkich i wspaniałych drzew, które z tych Kościołów wyrosły. Stajemy również z wdzięcznością za posługę biskupa Piotra w dniu jego imienin. Dziękujemy za to że jesteś wśród nas, że jesteś naszym domownikiem. Dziękujemy za troskę o nasz dom. Pragniemy ci życzyć wszelkich potrzebnych łask, siły i zdrowia do posługi rodakom na całym świecie. Pragniemy ci życzyć Bożego błogosławieństwa. A Maryja Niepokalana Matka Kościoła niech cię prowadzi i strzeże. Szczęść Boże. – życzył alumn Szymon Figarski.

A do tych życzeń dołącza się również cały zespół Radia Plus Radom, zapewniając o modlitwie.