Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Dziś jest: Środa, 24 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Nauczyciele pielgrzymowali do Maryi

czwartek, 04 lipca 2024 18:28 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Paweł Śwital
Wojciech Sałek

Już po raz 87. na Jasnej Górze 1-2 lipca odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Pierwszego dnia po raz 21. odbyło się Sympozjum Ewangelizacyjne. Z nauczycielami, jak w latach poprzednich, był także bp Piotr Turzyński delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Hasłem przewodnim Pielgrzymki były słowa "Nauczycielu, co mam czynić?" nawiązujące do rozmowy Jezusa z młodzieńcem, o którym mówi Ewangelia według św. Mateusza rozdział 19. Pytanie to i odpowiedź jakiej udzielił Jezus młodzieńcowi stały się inspiracją dla napisanej przez Jana Pawła II encykliki Veritatis splendor.

Pierwszego dnia odbyło się już po raz 21. Sympozjum Ewangelizacyjne, podczas którego nauczyciele wysłuchali trzech wykładów zaproszonych gości.

Tegorocznymi prelegentami byli:
- Ks. dr hab. Adam Solak, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej, Instytut Pedagogiki, Katedra Pedagogiki Pracy i Andragogiki:
Tytuł wykładu: Kultura nauczycielska w budowaniu cywilizacji miłości.

- Ks. dr hab. Maciej Hułas, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Instytut Nauk Socjologicznych, Katedra Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Moralności:
Tytuł wykładu: Wybory to nie testowanie nowości. Edukacja i odpowiedzialność obywatelska. - Prof. dr hab. Alina Rynio, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Instytut Pedagogiki, Katedra Pedagogiki Chrześcijańskiej i Biografistyki Pedagogicznej:
Tytuł wykładu: Wołanie młodych o mistrza w kontekście ideologicznego zamętu XXI wieku.

Wieczorem odbyła się projekcja filmu “Błogosławiona”, który przedstawia historię o Natalii Tułasiewicz, patronki nauczycieli – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108. Męczenników Polskich w czasie II Wojny Światowej. Na spotkanie i pokaz filmu na Jasną Górę przyjechała też krewna bohaterki filmu "Błogosławiona" Natalia Tułasiewicz Wala, która też miała możliwość udziału w procesie tworzenia tego filmu.

Drugiego dnia na jasnogórski szczycie odbyły się modlitwy, wykład programowy "Godność nauczyciela w aksjosferze chrześcijańskiej" wygłosił ks. dr hab. Adam Solak, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej, a potem odbył się koncert w wykonaniu chóru Cantata z Opola Lubelskiego pod kierownictwem pani Krystyny Piłat.

O 12.00 Mszy św., przewodniczył bp Piotr Greger – biskup pomocniczy diecezji belsko-żywieckiej.

87. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę zakończyła Droga Krzyżowa na Wałach i Nabożeństwo Rozesłania z bp. Piotrem Turzyńskim w Kaplicy Cudownego Obrazu.

foto: Paweł Śwital