Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Sala koncertowa u Filipinów

piątek, 06 marca 2015 11:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Oratorium Księży Filipinów w Radomiu zakończyło prace przy wyposażaniu sali koncertowej. Ostatnim jej elementem był montaż 336 miejsc siedzących. Sala znajduje się w dolnej części kościoła Matki Bożej Królowej Świata. To kolejna kulturalna inicjatywa księży filipinów, bowiem pod koniec ubiegłego roku otwarto Galerię przy Oratorium.

Ks. Mirosław Prasek superior księży filipinów powiedział, że otwarcie sali koncertowej zbiega się z 500. rocznicą urodzin św. Filipa Neri. - W naszym kościele 14 czerwca będzie główna uroczystość, w której chcemy oddać cześć naszemu założycielowi. Św. Filip założył oratorium dla świeckich, aby mogli wszystko robić, mogli nawet - jak to mówił do młodzieży - rąbać drwa na plecach, byle tylko nie grzeszyli. A wiemy, że kultura jest drogą do wiary - powiedział ks. Prasek.

W sali koncertowej Oratorium Księży Filipinów jest 336 miejsc siedzących. Znajduje się ona w podziemiach kościoła Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. Wygląd obiektu sakralnego przypomina kielich rozwijającego się tulipana. Zresztą kościół kształtem nawiązuje w pewnym sensie do opery w Sydney.

Architektami kościoła są Wojciech Gęsiak i Wojciech Fałat. Został on zaprojektowany na planie koła o promieniu 20 metrów. To budynek dwupoziomowy. Dolna część, z dużą sceną, przewidziana została jako sala audiowizualna. Górna część kościoła o powierzchni 1200 metrów kwadratowych z trzema antresolami o powierzchni 300 metrów kwadratowych, związana została czterema żelbetonowymi łupinami, z których dwie są symetryczne, jedna średnia, a najwyższa z krzyżem nad prezbiterium.

Nad centralną częścią kościoła znajduje się stalowy dach oparty na konstrukcji stalowej, który przypomina ostre sklepienia gotyckie. Między dachem a łupinami są świetliki, które wraz z witrażem za prezbiterium stanowią naturalne, pełne załamań i światłocieni oświetlenie wnętrza świątyni.