Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wielka Fatima na Janiszpolu

środa, 13 maj 2015 11:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radomskie obchody związane z rocznicą objawień fatimskich odbędą się dzisiaj wieczorem w kościele św. Pawła Apostoła na Janiszpolu. Mszy świętej o godzinie 19-tej będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Wierni będą również wspominali 34. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II.

W czasie uroczystości wierni będą modlić się przy relikwiach błogosławionych dzieci fatimskich Hiacynty i Franciszka. Od 10 lat przebywają one w kościele na Janiszpolu.

Ośrodek Fatimski w Radomiu jest szczególnym miejscem kultu Matki Bożej z Fatimy. Początki jego historii sięgają roku 1986, kiedy to do Portugalii udała się diecezjalna pielgrzymka kapłanów i świeckich. Po powrocie została przywieziona figura Matki Bożej. Czuwania Fatimskie odbywają się 13 dnia każdego miesiąca.

Objawienia maryjne w Fatimie miały miejsce w 1917 r. W ciągu sześciu miesięcy (po raz pierwszy 13 maja) trójce małych pasterzy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę. Każdego roku do Fatimy przybywają setki tysięcy pielgrzymów. Do Fatimy pielgrzymowali też papieże: w 1967 roku Paweł VI, następnie trzykrotnie Jan Paweł II (w 1982, 1991 i 2000 roku, kiedy to dokonał beatyfikacji Jacinty i Francisco Marto.

Proces beatyfikacyjny trzeciej uczestniczki objawień, Lucii dos Santos, rozpoczął się w 2008 r. W 2010 roku Fatimę odwiedził papież Benedykt XVI.