Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Audycje Radiowe

S. Adamiec gościem Bilansu Dnia

wtorek, 07 listopada 2017 12:37 / Autor: Radosław Mizera
S. Adamiec gościem Bilansu Dnia
Radosław Mizera

Ponad 600 tys. złotych w ciągu ostatnich 22 lat udało się zabrać Społecznemu Komitetowi Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. W tym czasie udało się ocalić od całkowitego zniszczenia 20 zabytkowych nagrobków.

Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych radomska nekropolia zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki.

Sławomir Adamiec ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu podziękował za udział w tegorocznej kweście. Społecznicy zebrali ponad 23 tys. złotych. - Owszem było tak, że kilka lat temu zebraliśmy aż 50 tys. złotych. Rok temu udało się uzbierać ponad 30 tys. złotych - mówił Sławomir Adamiec, gość programu Bilansu Dnia.

Wiceprezes komitetu był pytany, czy społecznicy nie zamykają się na inne środowiska, które mogłyby wziąć udział w kweście np. sportowców z Rosy, czy siatkarzy Czarnych, jak również znanych radomskich muzyków m.in. zespołu IRA czy Szymona Wydry. - Przede wszystkim chcemy budować świadomość wśród młodzieży, która czynnie angażuje się w zbiórkę. Z drugiej strony nie wykluczamy, że do udziału w następnych kwestach zaprosimy znanych radomian - powiedział Sławomir Adamiec.

Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim (założonym w 1812 r.) przy ul. Limanowskiego spoczywa ponad 200 tys. zmarłych, m.in. powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji oraz żołnierze gen. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski zmarli na Ziemi Radomskiej. Pochowano tutaj również m.in. malarza batalistę Józef Brandt oraz biskupów radomskich: Edwarda Materskiego i Stefana Siczka.

Ze Sławomirem Adamcem rozmawiał Radosław Mizera: