DIECEZJA RADOMSKA
W Radomiu odnaleziono kapsułę czasu
wtorek, 01 września 2015 10:49 / Autor: Radosław Mizera

Radosław Mizera
Kapsułę czasu odnaleziono w trakcie prac remontowych w dawnym Domu Pracy, w którym przez 113 lat posługiwały siostry szarytki. To neogotycki budynek przy ul. Kelles-Krauza, dawniej przy Świeżej 19, tuż obok kościoła św. Rodziny.
O znalezisku poinformował ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia "Arka" w Radomiu, który jest inwestorem prac remontowych w zabytkowym obiekcie. Kapsułę czasu odnaleźli pracownicy. Została ona wmurowana w ścianę piwnicy, dokładnie 3 października 1926 roku. - To był czas, kiedy obiekt został rozbudowany. W kapsule znajdował się akt erekcyjny, dwie monety oraz wydanie "Słowa" datowanego na 3 października 1926 roku - opowiada ks. Tuszyński.
Wszystko znajduje się w szklanym podłużnym słoiku i umieszczone w mosiężnej tulei. Ks. Tuszyński zapowiedział również, że w najbliższym czasie poinformuje opinię publiczną o przeznaczeniu remontowanego gmachu. Budynek jeszcze w tym roku ma zostać przekazany do użytkowania.
Dom Pracy powstał z inicjatywy byłego prezesa Towarzystwa Dobroczynności K. Lubońskiego, który przy pomocy wielu ofiarodawców, wybudował obiekt na tzw. na Piaskach. Dzięki staraniom Lubońskiego zostały sprowadzone do Radomia w 1898 roku siostry szarytki, którym zostało powierzone kierownictwo nad Domem Pracy. W zabytkowym budynku, przez 113 lat pracowały siostry, które odwiedzały ubogich, posługiwały w domach pomocy społecznej i w szpitalach. Radom opuściły w 2011 roku.
View the embedded image gallery online at:
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/10983-w-radomiu-odnaleziono-kapsule-czasu#sigProGalleria137c112fdf
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/10983-w-radomiu-odnaleziono-kapsule-czasu#sigProGalleria137c112fdf
CZYTAJ DALEJ
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli
26 czerwca 2026, 15:45
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
26 czerwca 2026, 15:39
Święta Rita mówi nam, że świętość jest możliwa dla każdego z nas!
24 czerwca 2026, 15:28
Studia podyplomowe z teologii - trwa nabór!
24 czerwca 2026, 06:38
Nominacje kapłańskie 2026
23 czerwca 2026, 13:08
Spotkanie z Ritą, świętą kobietą, dla której nie ma rzeczy niemożliwych
19 czerwca 2026, 20:32
2027 rok będzie w Końskich rokiem ks. Marcelego Prawicy
19 czerwca 2026, 15:01
40 lat jak jeden dzień
19 czerwca 2026, 13:10
Dziewięciu nowych magistrów teologii
19 czerwca 2026, 08:30
Sztafetowa pielgrzymka na Jasną Górę
18 czerwca 2026, 15:48
Kwadrans dla Pasterza (19 czerwca 2026)
19 czerwca 2026, 12:12
25 lat kapłaństwa
17 czerwca 2026, 10:46
NAJNOWSZE
1
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
2
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku...
3
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
4
Upały szkodzą uprawom
5
Radom oddał hołd bohaterom Czerwca '76
6
Diabetycy będą pielgrzymować
7
Kapsuła Czasu wmurowana w centrum Radomia!
8
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy




