DIECEZJA RADOMSKA
Zbliża się Wielki Post
wtorek, 04 marca 2014 09:18 / Autor: Radosław Mizera

Radosław Mizera
Przed nami 40 dni pokuty.
Środa Popielcowa - dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty - przypada w tym roku 5 marca. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia - przypomina biskup radomski Henryk Tomasik:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela. Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.
CZYTAJ DALEJ
Zakończenie Roku Jubileuszowego w Kościele radomskim
28 grudnia 2025, 16:56
Zakończenie Roku Jubileuszowego w Diecezji Radomskiej. Zaproszenie
27 grudnia 2025, 09:32
Słowo Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka na Boże Narodzenie 2025
24 grudnia 2025, 12:11
Radom: wigilia dla samotnych i potrzebujących
23 grudnia 2025, 19:54
Adwent – to, za przykładem świętej Rity, czas zgody na Boży plan...
23 grudnia 2025, 15:31
IV Edycja Koncertu Bożonarodzeniowego
20 grudnia 2025, 17:00
Bp Solarczyk dziękuje wszystkim, którzy czynią dobro wokół siebie
20 grudnia 2025, 14:49
Komunikat ws. ks. Krzysztofa Dukielskiego
20 grudnia 2025, 14:10
Kwadrans dla Pasterza (19 grudnia 2025)
19 grudnia 2025, 12:39
Święta Rita znów czeka...
18 grudnia 2025, 07:51
Warto coś nabyć na święta
16 grudnia 2025, 10:51
O. Ryszard Żuber prowadził dni skupienia dla członków Rycerstwa Niepokalanej.
14 grudnia 2025, 17:12
NAJNOWSZE
1
Powiat z budżetem na 2026 rok
2
Przetarg na przebudowę sali koncertowej ogłoszony
3
Kolędowanie z Małgorzatą Walewską i Piotrem Rac...
4
Powstało nowe oświetlenie na sześciu radomskich...
5
Wiadukt nad Grzecznarowskiego już po remoncie
6
Pływalnia przy ul. Chrobrego znów otwarta
7
Zakończenie Roku Jubileuszowego w Kościele rado...
8
Zakończenie Roku Jubileuszowego w Diecezji Rado...


