Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Policzą wiernych w kościołach

poniedziałek, 13 października 2014 15:22 / Autor: Radosław Mizera
gosc.pl
Radosław Mizera

Opracowanie najnowszej ''mapy religijności'' Polaków będzie głównym celem najbliższego liczenia wiernych. Badania praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) zostaną przeprowadzone 19 paździenrika w ponad 10,5 tys. polskich parafii.

Ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego radomskiej kurii zwrócił uwagę, że badanie wiernych jest coroczną akcją, organizowaną zazwyczaj jesienią. Dodaje, że badanie niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. ma charakter statystyki. - Głównym celem liczenia wiernych w polskich parafiach będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w polskim Kościele katolickim - mówi ks. Walkiewicz. Dodaje, że wyniki liczenia wiernych w parafiach trafią do Kurii Diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane do Konferencji Episkopatu Polski. Liczeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Badania odbywają się zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. Z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że od początku lat 90-tych ub. wieku obserwuje się z roku na rok niewielki, ale systematyczny, spadek wskaźnika dominicantes. Oznacza to, że coraz mniej Polaków uczęszcza regularnie na niedzielną Mszę św. W roku 2013 wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1%. Zatem po raz pierwszy od 1980 roku, spadł poniżej 40%. Spadek wskaźnika dominicantes dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce.

Wskaźnik communicantes natomiast w roku 2013 wyniósł 16,3%. Zatem w stosunku do roku do 2012 zaobserwowano wzrost liczby osób przystępujących do Komunii św.